Uczennica Kopernika laureatką Centralnej Olimpiady Biologicznej!

W dniach 12 – 14 kwietnia 2019 r.  na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyły się zawody centralne 48. Olimpiady Biologicznej. Wśród 84  uczestników najbardziej prestiżowego konkursu biologicznego znalazła się uczennica klasy III D Aleksandra Karcińska. Interdyscyplinarność wiedzy biologicznej obejmującej nie tylko znajomość zagadnień stricte biologicznych ale również z zakresu chemii,  matematyki, fizyki i informatyki sprawia, że jest to jedna z najtrudniejszych olimpiad przedmiotowych na poziomie szkół ponadgimnazjalnych. Pełni optymizmu, w grupie 12 osób reprezentujących najlepszych uczniów województw małopolskiego i podkarpackiego, pod opieką nauczyciela biologii  naszej szkoły Zbigniewa Tabora wyruszyliśmy na podbój Warszawy. Powierzenie opieki naszemu nauczycielowi przez Komitet Okręgowy Olimpiady Biologicznej nad „crème de la crème” największych talentów biologicznych regionu małopolskiego i podkarpackiego to efekt doskonałego wyniku Oli na zawodach okręgowych.

Pierwszy dzień zawodów obejmował sprawdzian wiedzy praktycznej w czterech półtoragodzinnych pracowniach: statystyczno – filogenetycznej, botaniczno – mykologicznej, zoologicznej i biochemicznej. W drugim dniu odbył się egzamin pisemny obfitujący w pytania z zakresu biologii molekularnej, a zwieńczeniem niezwykle wyczerpującej rywalizacji była obrona wykonanej pracy badawczej. Po zakończeniu zawodów odczuwalne było  wśród uczestników zmęczenie, niezadowolenie, a nawet zwątpienie w końcowy sukces. W ostatnim dniu przyszedł czas na ogłoszenie wyników poprzedzone płomiennym wykładem filozoficzno – botanicznym profesora Krzysztofa Spalika. Pan profesor próbował zestresowanym i oczekującym z napięciem  końcowych wyników uczniom wyjaśnić, co było przyczyną śmierci Sokratesa autora najbardziej inspirującego zwrotu do pracy naukowej   „wiem, że nic nie wiem”. Samo odczytywanie wyników mogło przyprawić o zawał serca, ponieważ tytuł finalisty Olimpiady otrzymało jedynie 60 spośród 84 uczniów, co związane jest ze zwolnieniem z egzaminu maturalnego z biologii i uzyskanie 100% z tego przedmiotu na certyfikacie maturalnym. Bezwzględność organizatorów w pełnej krasie ujawniła się kiedy finalistów odczytywano od 60 miejsca. Po 50 przeczytanych nazwiskach wkradło się zwątpienie, że Oli może zabraknąć wśród szczęśliwców. Wreszcie wiadomość, która wywołała eksplozję radości: Aleksandra Ewa Karcińska jest laureatką II stopnia Centralnej Olimpiady Biologicznej, zajmując 7 miejsce w Polsce!  Euforia, płacz, wzruszenie spowodowało, że zapomnieliśmy zabrać ze sobą nagrody dla szkoły laureata – profesjonalnego mikroskopu cyfrowego, który na szczęście niebawem zostanie dostarczony na adres szkoły.

Sukces Oli to rezultat ogromnego talentu, determinacji, pracowitości i otwartości laureatki. Gratulując rodzicom, którzy mają kolosalny udział w tym sukcesie nie można zapomnieć, że Ola przez dwa lata realizowała indywidualny program nauki z biologii pod opieką nauczyciela biologii Zbigniewa Tabora oraz o pomocy ze strony dwóch partnerskich wyższych uczelni – UMCS w Lublinie, gdzie Ola rozwijała swoje umiejętności z zakresu biologii molekularnej oraz PWSTE w Jarosławiu, gdzie uczyła się metod bioinformatycznego opracowywania zagadnień z zakresu filogenetyki.

Zbigniew Tabor

                                                                                                                                         

Brak możliwości komentowania.