Dzień Dawcy Szpiku

#KOMÓRKOMANIA to nie moda na lepszy model telefonu, to moda na uratowanie komuś życia za pomocą komórek. Nie tych, które nosi się w kieszeni lecz tych, które nosi się w swoim ciele.

Projekt #KOMÓRKOMANIA skierowany jest do uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych. Celem akcji jest przeprowadzenie akcji edukacyjno-informacyjnej na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwienie rejestracji potencjalnych Dawców szpiku kostnego osobom, które podejmą świadomą decyzję o takiej rejestracji.

Nasza szkoła podjęła współpracę z Fundacją DKMS w ramach akcji # Komórkomania i zorganizowała Dzień Dawcy Szpiku. Rejestracja potencjalnych dawców odbyła się 29 marca 2019 r., tj. w piątek w godzinach 10:45 – 13:15 w sali 28.

Pan prof. Zbigniew Tabor i uczniowie klasy II D: Nikola Lubera, Oliwia Sabat, Aleksandra Winiarz, Agnieszka Brzostowska, Zuzanna Segiet, Wiktoria Woźniak oraz Jakub Duszka przeprowadzili wśród młodzieży akcję edukacyjno-informacyjną na temat idei dawstwa szpiku kostnego oraz umożliwili rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego osobom, które podjęły świadomą decyzję o takiej rejestracji.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Jedynie 25% Pacjentów znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75% zdanych jest na Dawców niespokrewnionych. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi od 1:20 000 do nawet 1 do kilku milionów. To właśnie sprawia, że poszukiwania są tak trudne. Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie „bliźniaka genetycznego”.

Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi.

Więcej informacji na temat projektu na stronie fundacji: https://www.dkms.pl/pl/szkola-uczen

Link do filmu

Fotorelacja

Brak możliwości komentowania.