Laureatki z „Kopernika” nagrodzone w Warszawie

Uczennice klasy dziennikarskiej 3B  – Wiktoria Babiarz, Magdalena Bednarczyk i Justyna Ostafińska wraz z opiekunem panem prof. Jakubem Dudą ostatni tydzień, w ramach nagrody za II miejsce w konkursie organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej, pt.”Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej”, spędzili w Warszawie i okolicach. Czym się tam zajmowali i jak upłynął im ten wspaniały, ale też pracowity czas?

Nagrodą w konkursie były trzydniowe warsztaty filmowe, które odbywały się pod okiem specjalistów w dziedzinie filmu, ekipy zwanej „Dziki bez”. W budynku Filmoteki Narodowej dziewczyny spotkały się z pozostałymi laureatami konkursu. Ich głównym zadaniem w czasie warsztatów było zmontowanie filmiku, który miał zawierać fragmenty zebranych przez Instytut Pamięci Narodowej materiałów archiwalnych. Bohaterami materiału stali się prawdziwi świadkowie Powstania Warszawskiego. Praca nad filmikami była wymagająca, jednak ostateczny efekt zrekompensował cały wysiłek. Należy także dodać, że w czasie pracy laureatów nad materiałami filmowymi ich opiekunowie mieli zapewnione przez organizatorów dwa wyjścia: do Muzeum Żołnierzy Wyklętych oraz do Instytutu Pamięci Narodowej.

W czasie wyjazdu ekipa z Kopernika nocowała w Pałacu w Jabłonnie, który od średniowiecza był własnością biskupów płockich, którzy w XV wieku wybudowali tam letnią rezydencję. W 1773 roku Jabłonnę odkupił od kapituły płockiej brat króla Stanisława Augusta – Michał Poniatowski ówczesny biskup płocki i późniejszy prymas Polski. Podczas pobytu w tym miejscu, który zapewnili nam organizatorzy konkursu, uczennice miały przyjemność spotkać się z panią Dorotą Roqueplo, kostiumografką, która stworzyła kostiumy m.in. do filmu „Miasto 44” oraz „Sala samobójców”.

Czas warsztatów i całego pobytu w warszawskiej scenerii podsumowała uroczysta gala wręczenia nagród wszystkim laureatom konkursu. Miała ona miejsce w Teatrze Polskim w Warszawie. Podczas uroczystości przedstawiciele naszej szkoły odebrali dyplomy oraz nagrody z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Jarosława Szarka. Ponadto galę uświetnił koncert pieśni patriotycznych pt. „Adam Kowalski -żołnierz i pieśniarz Niepodległej” w wykonaniu Teatru Muzycznego „Od czapy”. Uroczystość poprowadził polski aktor, Dariusz Kowalski.

Po długim tygodniu pełnym wrażeń, uczennice wraz z opiekunem wróciły do szarej rzeczywistości.
Z pewnością doświadczenia, jakie zdobyły pomogą im twórczo podchodzić do codzienności i inaczej patrzeć na znaczenie słowa patriotyzm.

Brak możliwości komentowania.