„Historia Polski z przymrużeniem oka”

W dniu 16 listopada 2018 r. w auli naszej szkoły odbył się wieczorek pt. „Historia Polski z przymrużeniem oka”. Spektakl przygotowany został przez uczniów klas pierwszych i drugich pod opieką pani prof. Joanny Szczepanek. Młodzi aktorzy w zabawny sposób przedstawili najważniejsze momenty naszej historii.

Najpierw Mieszko, książę Polan, musiał odprawić swoich siedem żon, by móc przyjąć chrześcijaństwo, potem Bolesław Chrobry spotkał się z cesarzem Ottonem w Gnieźnie i obaj podjęli decyzję o stworzeniu w przyszłości Unii Europejskiej J. Z kolei Jagiełło, ze swym kuzynem Witoldem przy dźwiękach Bogurodzicy pokonał krzyżaków pod Grunwaldem, a zakochany Zygmunt August piosenką Formacji Nieżywych Schabuff chciał rozkochać w sobie Barbarę, co mu się pewnie udało, bo razem zeszli ze sceny. O wszystkich tych wydarzeniach opowiadał Gall Anonim, nasz najstarszy kronikarz.

W czasy wielkich zwycięstw polskiego oręża poprowadził nas pan Wołodyjowski, dzielny mały rycerz. Uchwalona też została Konstytucja 3 Maja, ale niestety trzy państwa zaborcze (w tej roli piękne dziewczyny klas drugich w nowoczesnym tańcu) dokonały rozbioru Polski i zakuły ją w kajdany niewoli. Polacy nie tracili ducha narodowego w czasie zaborów, a symbolem tej polskości stał się odtańczony polonez Ogińskiego.

Wszyscy obecni na sali mogli wspólnie odśpiewać „Pierwszą Brygadę”, chociaż wielu poczuło chyba tremę. W dalszej części programu kapitan Gloss sprytnie pokonał Brunnera i Gestapo, ale Polska nie miała tyle szczęścia. Nadeszły czasy komunizmu, zaprezentowane przez Anię i Kasię, które w typowy PRL-owski sposób załatwiały sprawę w urzędzie.  Klaudia śpiewając opowiedziała o rodzinach emigracyjnych, a rock and roll pokazał, że nawet w mrocznych czasach komunizmu młodzież potrafiła się bawić. Lech Wałęsa po podpisaniu porozumień sierpniowych udzielił wywiadu naszej szkolnej reporterce Julce, a Wojciech Jaruzelski raz jeszcze wprowadził stan wojenny i nawet św. Mikołaj miał wtedy kłopoty. Ale na szczęście nadszedł rok 1989 i wielkie zmiany ustrojowe, gospodarcze, kulturalne, o których w Teleexpresie opowiedziała Wiktoria.

Na zakończenie odbyła się gala wręczenia nagród szczególnym Polakom: Wandzie, bo Niemca nie chciała, Marii Skłodowskiej – Curie za uzupełnienie tablicy Mendelejewa, Janowi Pawłowi II – największemu naszemu rodakowi, Piotrowi Żyle za łączenie pasji sportowej z humorem i Maryli Rodowicz, która na koniec rozbawiła wszystkich swoją Małgośką.

Po zakończonym programie goście zostali zaproszeni przez Panią Dyrektor na skromny słodki poczęstunek. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się przez ten czas bawili.

FILM

 

zdj. Tobiasz Nogaj

 

Brak możliwości komentowania.