Światowy Dzień Rzucania Palenia

Informujemy, że 15 listopada br.  obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia pod hasłem „Tytoń niszczy serce”. Ten dzień służy zwróceniu uwagi na konieczność ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed następstwami używania tytoniu. Akcja zwraca uwagę na ryzyko zdrowotne związane z paleniem tytoniu i mu na celu propagowanie działań na rzecz redukcji konsumpcji tytoniu.
W Polsce od lat prowadzone są długofalowe działania edukacyjne mające na celu budowanie świadomości społeczeństwa na temat negatywnego wpływu dymu papierosowego na organizm oraz zachęcenie palaczy do zerwania z nałogiem.
Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia „Palenie zabija” widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta – z racji swojej powszechności – szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są „odstraszacze” graficzne – na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem. W wielu krajach – również w Polsce – wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę – znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. Każdy palący, czyli co trzeci Polak.

Na stronie internetowej https://gis.gov.pl/zdrowie/postawypolakow-do-palenia-tytoniu-raport-2017/ można zapoznać się z wynikami badań dotyczącymi „Postaw Polaków wobec palenia tytoniu – wyniki badań 2017r”.

Zapraszamy do włączenia się do obchodów tego dnia.

 

 

Brak możliwości komentowania.