„Drogi do Niepodległości”

„Drogi do Niepodległości” to temat wykładów połączonych z prezentacją multimedialną, które odbyły się w naszej szkole  we wtorek 6 listopada 2018 roku  dzięki wizycie  pana Jacka Magdonia  – historyka z OBEP IPN w Rzeszowie. W spotkaniach wzięli udział uczniowie klas humanistyczno – prawnych i humanistyczno – językowych z rozszerzonym programem nauki historii.

Zobaczyliśmy wiele archiwalnych fotografii i nagrań filmowych, które zobrazowały nam klimat zmagań o niepodległość sprzed stu lat. Dzięki ciekawie prowadzonej prelekcji zrozumieliśmy, że odzyskanie wolności nie było efektem  chwilowego  zrywu Polaków do walki ani przypadkiem. Był to proces wymagający poświęcenia, współpracy, wysiłku i pomysłowości kilku pokoleń. Na wysokości zadania w obliczu klęski zaborców stanęli polscy mężowie stanu, różniący się poglądami politycznymi, ale współpracujący ze sobą dla dobra Ojczyzny.

Zapamiętaliśmy wiele ciekawostek. Nie zapomnimy też, że wielki udział w walkach sprzed stu lat mieli młodzi ludzie w naszym wieku.

Utkwi nam w pamięci szczególny klimat tego spotkania w dniach zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Dziękujemy i czekamy na kolejne wykłady.

Brak możliwości komentowania.