Śladami wielkich Polaków po Wileńszczyźnie

W dniu 8 września 2018 r. klasa 3E wraz z Panią Marią Kulikowską wzięła udział w spotkaniu z litewskim poetą polskiego pochodzenia, Romualdem Mieczkowskim. Wykład odbył się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej, w Sali Lustrzanej Galerii Attavantich.

Tematem spotkania z artystą było Wilno oraz wiele jego powiązań z Polską. Polska i Litwa związane są ściśle ze sobą już od czasów średniowiecza, gdy połączyły swoje siły przeciwko Krzyżakom i stały się jednym państwem. Do grona wybitnych osób pochodzących z Wileńszczyzny możemy zaliczyć Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Stanisława Moniuszkę, Józefa Piłsudskiego. W stolicy, jak i na całej Litwie znajdziemy nieskończenie wiele polskich śladów. Romuald Mieczkowski urodził się i wychował w Wilnie w dzielnicy Fabianiszki. Studiował geografię, historię sztuki i filologię polską. Oprócz poezji jest również autorem kwartalnika „Znad Willi”. Poeta podzielił się z nami kilkoma swoimi utworami oraz humorystycznymi tekstami. W trakcie spotkania mogliśmy także obejrzeć dziesiątki jego litewskich fotografii.

Wieczorem natomiast, również w Sali Lustrzanej, swój recital miała znana litewska aktorka mieszkająca dziś w Polsce, Joanna Moro, która znana jest przede wszystkim z roli Anny German w serialu o tym samym tytule. Zarówno Romuald Mieczkowski, jak i Joanna Moro zachęcali nas do odwiedzenia Litwy, w szczególności jej stolicy, pielęgnowania swoich korzeni i niezapominania o wspólnej historii.

Karolina Kwiecień, Weronika Kopciuch

Brak możliwości komentowania.