Warsztaty terenowe na Wyżynie Śląsko-Krakowskiej

W dniach 25 – 30 maja br. uczniowie klas I i II z rozszerzoną geografią, pod opieką p. Elżbiety Łambuckiej i p. Wojciecha Zakrzewskiego, uczestniczyli w warsztatach terenowych „Wyżyna Śląsko-Krakowska zabytki techniki i zjawiska krasowe”. Celem zajęć było poznanie środowiska geograficznego Wyżyny Śląsko-Krakowskiej oraz procesów industrializacji na Górnym Śląsku.

W trakcie trwania zajęć uczniowie poznali zakłady przemysłowe (kopalnie, walcownie, sztolnie, wodociągi) oraz warunki życia mieszkańców (Nikiszowiec, Giszowiec).

Na terenie Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej mieli możliwość poznania zjawisk krasowych na powierzchniowych i podpowierzchniowych (Jaskinia Głęboka, lapidarium w Podlesicach, kuesta jurajska, dolina Będkowska, Kobylańska).

Przemierzyli fragment szlaku Orlich Gniazd (Ogrodzieniec, Mirów, Bobolice). Zapoznali się z obszarem Warownym Śląska (schrony bojowe w Dobieszowicach). W Gliwicach uczestniczyli w lekcji poświęconej prowokacji gliwickiej z 1939 roku.

Oprócz wizualnych doznań mogli zasmakować tradycyjnej kuchni śląskiej.

Każdy dzień kończył się wykładem i podsumowaniem w formie testu wiedzy. Dla najlepszych przygotowano nagrody, a pozostałym uczestnikom wręczono nagrody pocieszenia.

Wiedza, którą uczniowie zdobyli będzie skutkowała w przyszłości nie tylko w szkole, ale również w życiu codziennym.

Zapraszamy na przyszłoroczne warsztaty!

 

Brak możliwości komentowania.