Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 26 kwietnia 2018 r. w auli naszej szkoły odbyły się warsztaty historyczne pt. „1918-2018 Droga Polaków do Niepodległości”. Żywą lekcję historii poprowadzili nauczyciele naszego liceum: pan Andrzej Sarnicki i pan Jakub Duda we współpracy z uczniami klasy II B – dziennikarskiej.

Na początek głos zabrał pan Andrzej Sarnicki, który przedstawił okoliczności utraty przez Polskę niepodległości. Następnie pan Jakub Duda opisał zrywy niepodległościowe Polaków w XIX w. I tak począwszy od rozbiorów, insurekcji kościuszkowskiej, kampanii Napoleona, powstania listopadowego oraz styczniowego, doszliśmy do punktu kulminacyjnego warsztatów – wybuchu I wojny światowej, która stała się nadzieją na odzyskanie przez Polaków niepodległości. Przedstawiony został wkład marszałka Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego w to zwycięstwo, z podkreśleniem jednak, że na sukces pracowało, na przestrzeni 123 lat niewoli, wiele osobistości oraz zwykli, prości ludzie. Dzień 11 listopada 1918 r. został przedstawiony oczami świadka tamtejszych wydarzeń – Karola Estreichera.

Nasza młodzież, po zakończonych warsztatach, nagrodziła prowadzących gromkimi brawami.

Wiktoria Babiarz

Brak możliwości komentowania.