Warsztaty historyczne „1918-2018 Droga Polaków do Niepodległości”

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 12 kwietnia 2018 r. Miejska Biblioteka Publiczna, we współpracy z I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, zorganizowała warsztaty historyczne pt. „1918-2018 Droga Polaków do Niepodległości”. Żywą lekcję historii poprowadzili nauczyciele naszego liceum: Andrzej Sarnicki i Jakub Duda we współpracy z uczniami klasy II B – dziennikarskiej. Na widowni obecni byli uczniowie z dwóch szkół jarosławskich: Zespołu Szkół Innowacyjnych oraz Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących im. Marii Curie-Skłodowskiej.

Po przywitaniu zebranych przez panią dyrektor biblioteki Elżbietę Tkacz, głos zabrał pan Andrzej Sarnicki, który przedstawił okoliczności utraty przez Polskę niepodległości. Następnie pan Jakub Duda opisał zrywy niepodległościowe Polaków w XIX w. I tak począwszy od rozbiorów, insurekcji kościuszkowskiej, kampanii Napoleona, powstania listopadowego oraz styczniowego, doszliśmy do punktu kulminacyjnego warsztatów – wybuchu I wojny światowej, która stała się nadzieją na odzyskanie przez Polaków niepodległości. Przedstawiony został wkład marszałka Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego w to zwycięstwo, z podkreśleniem jednak, że na  sukces pracowało, na przestrzeni 123 lat niewoli, wiele osobistości oraz zwykli, prości ludzie. Dzień 11 listopada 1918 r. został przedstawiony oczami świadka tamtejszych wydarzeń – Karola Estreichera. Całość warsztatów miała bogatą oprawę multimedialną.

Na zakończenie, pani dyrektor naszego liceum – Jolanta Moskwa, podziękowała za organizację wykładu prowadzącym oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu.

 

Brak możliwości komentowania.