Wyjątkowa lekcja historii i patriotyzmu

11 kwietnia 2018 roku,  w ramach cyklu „Jarosławskie dla Niepodległej”, naszą szkołę odwiedził prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego – Andrzej Chwalba – wybitny historyk, autor poczytnych książek z tematyki I wojny światowej, historii legionów i znawca tej epoki.

Oprócz licznie przybyłych uczniów, nie tylko „Kopernika”, ale również ZSDGIL im. Augusta Witkowskiego na spotkanie przybyli: wicedyrektor ZSDGiL Mieczysław Rodzinka, kustosz Muzeum w Jarosławiu, Pani Zofia Kostka – Bieńkowska oraz  dyrektor tej placówki, Pan Łukasz Zagrobelny, a także Pani Elżbieta Pazyniak, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu oraz Pan Konrad Sawiński z  Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu.

Już na samym początku pan profesor zachęcił wszystkich do zadawania pytań oraz był otwarty na dyskusje i polemikę. Swoje wystąpienie rozpoczął słowami: „Historia była dla nas łaskawa, skończyła się w konwencji hollywoodzkiej. Z happy endem, aczkolwiek kraj po wojnie był zniszczony”. Nasz gość podkreślał, że nikogo nie interesowała sprawa polska na świecie, ale szczęśliwie dla nas wojna trwała długo i to pozwoliło nam odnieść końcowy sukces. Pan profesor zwrócił uwagę na rolę polskich polityków, którzy wierzyli w odzyskanie niepodległości.

Następnie płynnie przeszliśmy do kwestii podpisania aktu 5 listopada. W ramach ciekawostki, autor „Samobójstwa Europy”, przedstawił nam kilka nieznanych faktów dotyczących tego dokumentu. Mogliśmy posłuchać o zwyczajach panujących na polskich ziemiach kontrolowanych przez zaborców. Społeczeństwo było  niedoinformowane, ponadto wszędzie doszukiwano się szpiegów i nikt nie był  bezpieczny. Legiony Polskie, które są domeną prof. Chwalby, wg. Niemców były najlepszymi oddziałami, a Rosjanie bali się z nimi walczyć. Został poruszony problem historii alternatywnej, która jest bardzo popularna wśród młodzieży. Jak się okazało, nasz gość – w przeciwieństwie do większości historyków – nie neguje tego zjawiska, a nawet jest jego entuzjastą.

Wizyta prof. Andrzeja Chwalby była dla nas bardzo interesującą, nietuzinkową lekcją historii i patriotyzmu. Niezwykle ważną także ze względu na jej okoliczność, jaką jest 100. rocznica odzyskania niepodległość przez nasze państwo.

Brak możliwości komentowania.