Ogólnopolski sukces Kopernika

Po raz kolejny uczniowie I LO im. Mikołaja Kopernika odnieśli olbrzymi sukces!  Uczennice liceum: Wiktoria Krzywonos, Magdalena Skawina i Agnieszka Winiarska otrzymały prestiżowe nagrody i tytuły na finałowej gali XVII Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. Wandy Dybalskiej we Wrocławiu.

Tak jak w poprzednich latach, do finału ponownie trafiły prace napisane pod kierunkiem polonistki -Danuty Matusz. To już szósty rok z rzędu, w którym spośród setek zgłoszonych prac nagrodzono licealistów z ,,Kopernika”. W tegorocznej  finałowej dziewiątce znalazły się aż trzy reportaże uczennic, oto one:

– Wiktoria Krzywonos – Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego za reportaż pt. „Podpalając ocean”. Jury w ten sposób  podsumowało pracę Wiktorii:  „ …za to, że poszła między ludzi, potrafiła słuchać,  wyostrzyć zmysły i wrażliwość. Wszystko opisała tak, że rzeczywistość nie jest papierowa, tylko wyraźna i namacalna, a jej bohaterowie naprawdę obecni.”
Wiktoria Krzywonos otrzymała również specjalną Nagrodę Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego nr X! Wręczała ją Ewa Piwnik, która interesująco skomentowała reportaż, a potem – wręczając jako podziękowania i gratulacje dyplomy i książki opiekunom – podkreśliła, jak ważny jest trud nauczycieli, którzy pracują z młodymi ludźmi.

– Agnieszka Winiarska – Nagroda Prezydenta Wrocławia za reportaż pt. „Humanitarny odruch w sercu każdy przecież ma”. Komisja tak opisała tekst Agnieszki: „za poszukiwania gatunkowe, wyrazisty styl, dojrzałość w pisaniu o trudnym temacie, umiejętność ukrycia siebie, dobrze rozumianą emocjonalność, panowanie nad kompozycją.”
– Magdalena Skawina – wyróżnienie za tekst pt. „Nie umieram” . Jak czytamy w protokole jury: „za wrażliwość i szczerość w mówieniu o starości, fizjologii i duchowości, patchworku wspomnień, bezczasie, ciszy, samotności i chwilach bliskości; za odwagę podjęcia tematu i poszukiwania formalne.

Wręczenie nagród miało miejsce  8 marca br. w Ośrodku Działań Artystycznych Firlej, a po gali odbyły się nietuzinkowe konsultacje z jurorami, na których zostały omówione mocne i słabe strony prac. Nasze uczennice mogły uzyskać praktyczne rady warsztatowe oraz cenne słowa krytyki i pochwał. Kolejnymi punktami programu były: zwiedzanie Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego oraz wieczór muzyczny przy akompaniamencie najpiękniejszych dzieł kameralnych XIX stulecia w budynku przypominającym swoją budową i elewacją jeden z instrumentów strunowych. Dzień został zakończony spacerem po malowniczych wrocławskich uliczkach, wzdłuż Odry i w Rynku. Drugiego dna pobytu młodzi ludzie wysłuchali wykładu dr. hab. prof. UWr Arkadiusza Lewickiego (jurora Turnieju) pt.: „Jak mówić o miłości…”, następnie finalistki miały okazję podziwiać niezwykłe zwierzęta lądowe i oceaniczne w Ogrodzie zoologicznym, Oceanarium i Afrykarium. To był bardzo owocny czas! Nagrodzone reportaże ukażą się niebawem na łamach lokalnej prasy oraz na stronie internetowej I LO.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

XVII Turniej Reportażu w Faktach o Poranku TVP3, 08.03.2018

Kolejny finał Turnieju za nami. Jesteśmy pełni wrażeń i emocji, serdecznie dziękujemy finalistom, nauczycielom, rodzicom i naszym przyjaciołom za wspaniale spędzony czas we Wrocław. Przypomnijmy sobie jak to wszystko się zaczęło. 2 dni temu, w czwartek 8 marca, o godzinie 7 w studio TVP3 Wrocław pojawiły się Ewa Grączewska i Danuta Matusz w rozmowie Temat Poranka. Dziękujemy FAKTY TVP3 Wrocław za zaproszenie!

Opublikowany przez Ogólnopolski Turniej Reportażu im. Wandy Dybalskiej na 10 marca 2018

 

 

 

Dodaj komentarz