Obchody Roku Mieczysława Gębarowicza w Jarosławiu

W piątek 9 marca br., uczniowie naszej szkoły (klasa 2B i 1E),  pod opieką p. Jakuba Dudy wzięli udział w inauguracji Obchodów Roku Mieczysława Gębarowicza w Jarosławiu. Spotkanie odbyło się w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji. Warto dodać, że nasza szkoła została wyróżniona i jest partnerem tego przedsięwzięcia.

Decyzją Rady Miasta Jarosławia 2018 rok został uznany Rokiem Mieczysława Gębarowicza w Jarosławiu w związku ze 125. rocznicą urodzin Profesora oraz 100. rocznicą odzyskania niepodległości.

W związku z tym będą się odbywać cykliczne spotkania, które będą jarosławianom przybliżać postać tego niezwykłego człowieka, którego wielu z nas wcześniej zapewne nie znało. Mało kto wie, że był on kierownikiem Muzeum Lubomirskich we Lwowie, potem kustoszem Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i to właśnie dzięki niemu mamy w Polsce wiele słynnych, polskich dzieł literackich.

Ciekawy wykład wprowadzający poprowadził Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią. Wspomniał, że: „Teraz jest czas, by upomnieć się o osobę Mieczysława Gębarowicza. Wielka w tym rola Jarosławia”. Wielka w tym rola także nas, uczniów.

Justyna Ostafińska

 

 

Dodaj komentarz