„Kopernik” i „Geodezyjny” najlepsze

Trzy szkoły ponadgimnazjalne z Jarosławia otrzymały tytuł „Brązowej szkoły” w rankingu „Perspektywy 2018”. To „Kopernik” oraz dwa jarosławskie technika.

W rankingu liceów I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu zajęło 19. miejsce w województwie podkarpackim oraz 444. miejsce w Polsce. To jedyne liceum z terenu powiatu jarosławskiego, które „załapało się” do pierwszej pięćsetki liceów w kraju. W ubiegłym roku „Kopernik” był na 392. miejscu w Polsce. II LO znalazło się na 44. pozycji na Podkarpaciu i zostało sklasyfikowane poza 500 najlepszymi liceami w kraju.

W rankingu techników najwyżej z jarosławskich szkół tego typu wylądowało Technikum nr 6 w ZSD-GiL im. Augusta Witkowskiego, które zajęło 15. miejsce w regionie i 267. lokatę w kraju. Na 18. miejscu wśród podkarpackich techników uplasowało się Technikum nr 3 w ZSEiO (291. pozycja w Polsce). Poza pierwszymi 300 technikami w kraju znalazły się: Technikum nr 1 w ZSSChiO (20. miejsce w rankingu podkarpackim), Technikum nr 2 im. Stefana Banacha (21. miejsce w rankingu podkarpackim) i Technikum nr 5 w ZSLiT im. Juliusza Słowackiego (41. miejsce w rankingu podkarpackim).

Nasze najlepsze szkoły wypadły nieco gorzej niż na przykład szkoły przemyskie. W rankingu liceów najlepsze z przemyskich szkół tego typu – I LO im. Juliusza Słowackiego zajęło 7. miejsce w na Podkarpaciu i 197. miejsce w Polsce. Z kolei najlepsze technikum przemyskie to Technikum nr IV w ZSEiO, które uplasowało się na 4. miejscu w województwie i 63. miejscu w Polsce. Najlepszym podkarpackim liceum jest wg rankingu „Perspektyw” LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie (26. miejsce w Polsce), a wśród techników na Podkarpaciu wygrało Technikum nr 5 w ZS Ponadgimnazjalnych w Krośnie (6. miejsce w Polsce). W skali ogólnopolskiej najlepszymi szkołami są: XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie (wśród liceów) oraz Technikum nr 7 w ZSE-M w Nowym Sączu (w rankingu techników).

W tym roku ranking Perspektywy został zorganizowany po raz 20. W przypadku liceów brano pod uwagę:  wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku oceny techników kryteriami były: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych, oraz wyniki egzaminu zawodowego Ogłoszenie wyników odbyło się w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej.

hl

Artykuł z Ekspresu Jarosławskiego

 

Brak możliwości komentowania.