Uczczenie Ofiar Holokaustu

Dnia 23 stycznia 2018 roku w ramach X Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu młodzież naszej Szkoły wzięła udział w konferencji o pogromie Żydów. Zebranie miało miejsce w opactwie ss. Benedyktynek, w którego podziemiach przed laty przetrzymywano ludność żydowską Jarosławia.

Ważnym  punktem programu było spotkanie z ocalonymi z Holokaustu i ich rodzinami. Jako pierwszego wysłuchaliśmy młodego rabina z Warszawy, który poruszył temat tego, jak ważna przy tworzeniu przyszłości jest znajomość przeszłości. Każdy z przybyłych gości podzielił się z nami drastycznymi wspomnieniami z młodości lub własnymi przemyśleniami, tworzonymi na przestrzeni lat. Wszyscy ci ludzie uświadomili nas o odpowiedzialności za pamięć, do której, jako nowe pokolenie, jesteśmy zobowiązani. Większość gości od dziesięcioleci mieszkała za granicą, zmuszona wyemigrować już w latach dziecięcych. Niektórzy z nich urodzili się już na ziemiach Izraela, a do Polski przybyli badać historię swoich korzeni. Usłyszeliśmy również o drugiej stronie lustra, słuchając wyznania Pani von Tannenbaum. Opowiadała o ojcu, który przybywszy po wojnie do swojego rodzinnego domu, zastał tam zadomowionych Polaków, którzy pod groźbą zabójstwa kazali mu zrzec się praw do budynku i odejść.

Odbył się również krótki występ muzyczny w wykonaniu uczniów Towarzystwa Muzycznego w Jarosławiu, a zarazem uczniów naszej Szkoły: Kamili Sznaj z klasy 1b – wiolonczela, Agaty Antonik z klasy 3h – skrzypce, Aleksandry Kowal (absolwentka) – flet oraz Pauliny  Makarowskiej z klasy 2g – wokal.

Kaja Stalmaska

Brak możliwości komentowania.