„Józef Piłsudski. Niezłomny wojownik o wolność i niezawisłość Polaków”

W dniu 5 grudnia 2017 r. w całym kraju uroczyście obchodzono 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jarosławiu odbył się wykład zatytułowany: „Józef Piłsudski. Niezłomny wojownik o wolność i niezawisłość Polaków”, w którym wzięli udział uczniowie naszego liceum: Ic, Ie i IIb.

Wykład wygłosiła pani Zofia Kostka-Bieńkowska,  piastująca stanowisko starszego kustosza Muzeum w Jarosławiu. Pani kustosz przybliżyła w skrócie polityczną biografię Marszałka i nieco więcej czasu przeznaczyła na omówienie mało znanych szczegółów z jego życia osobistego. Taką ciekawostką była niewątpliwie informacja o przyczynie noszenia przez Piłsudskiego bujnych wąsów. Miały one ukryć pewien defekt na twarzy, spowodowany pobiciem go przez żandarmów carskich, gdy prowadził działalność konspiracyjną jeszcze przed pierwszą wojną światową.

Jednak głównym aspektem, na który chciała zwrócić uwagę pani Kostka-Bieńkowska, były powiązania Marszałka z Jarosławiem, gdzie w 1928 roku  został nadany mu tytuł  honorowego obywatela.  W Jarosławiu bowiem znajdował się pomnik Józefa Piłsudskiego i żołnierzy 39. Pułku Piechoty Strzelców Lwowskich przy ul. Kościuszki. W okresie międzywojennym dowódcą Garnizonu Jarosław był generał Wacław Wieczorkiewicz,  którego Marszałek bardzo szanował. Ich osobista zażyłość wpłynęła na to, że generał mógł bez przeszkód działać aktywnie na rzecz rozwoju naszego miasta, zwłaszcza w dziedzinie kultury, sportu i ochrony zabytków. Kwestią nierozstrzygnięta do dziś jest pobyt Piłsudskiego w Jarosławiu, na który wskazują pewne źródła. Miałby on wtedy odwiedzić szpital legionowy Sióstr Niepokalanek. Na ścianach ich klasztoru zawisła później tablica poświęcona Legionom Polskim.

Na zakończenie prof. Andrzej Sarnicki, który wraz z prof. Jakubem Dudą zainspirował uczniów do wzięcia udziału w wykładzie, serdecznie podziękował pani kustosz za poprowadzenie żywej lekcji historii.

Brak możliwości komentowania.