GIS Day 2017

W dniu 15 listopada 2017 roku uczniowie klas 2c, 2e oraz 2g wzięli udział w wydarzeniu organizowanym przez Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCSu w Lublinie. Nieprzypadkowo taka data – w tym roku 15 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień GIS-u.

Uczniowie mieli świetną okazję do bliższego poznania Systemów Informacji Geograficznej. Obchody tego dnia na lublińskim uniwersytecie rozpoczęły się o godzinie 11:00. Pierwszym punktem programu była sesja referatowa. Przez niemalże 2 godziny prelekcji, młodzież mogła zgłębiać swoją wiedzę związaną z rozmaitym wykorzystaniem GIS-u. Pod koniec tejże sesji odbył się quiz polegający na rozpoznawaniu obiektów geograficznych na podstawie zdjęcia z satelity. Cała sala miała okazję do dobrej zabawy, połączonej oczywiście z nauką i rywalizacją o atrakcyjne nagrody.
Po ogromie przyswojonej teorii przyszedł czas na nieco praktyki, tak więc każda z trzech klas wzięła udział w różnych zajęciach. Podczas warsztatów „Od mapy 2D do wizualizacji 3D” oraz „Sam stwórz swoją mapę” uczniowie mieli okazję do pierwszego spotkania z oprogramowaniem GIS i pracowali nad stworzeniem własnej mapy. Jedna z grup uczestniczyła natomiast w grze terenowej „Geocaching”, polegającej na odnajdywaniu kolejnych zadań przy pomocy odbiornika GPS i podanych współrzędnych geograficznych. Po wyczerpującym (ale jakże przyjemnym) dniu na kampusie UMCSu cała wycieczka jednogłośnie wyraziła chęć zjedzenia szybkiego obiadu w znanym wszystkim fast foodzie. Później już tylko została do pokonania droga do domu…

Aśka Zagrobelny

Brak możliwości komentowania.