„Niech żyje Polska”

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.

W dniu 10 listopada 2017 r., w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości, w holu I Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu odbył się uroczysty apel, który rozpoczął się odśpiewaniem przez chór szkolny hymnu państwowego. Następnie prof. Jakub Duda, trzymający pieczę nad programem artystycznym, zaprosił delegację uczniów do złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, w hołdzie za walkę o wolność i niezależność ojczyzny.

Żywą lekcję historii poprowadził prof. Andrzej Sarnicki, który wygłosił wykład na temat dążenia Polaków do niepodległości na przestrzeni 123 lat niewoli. Z wielkim zapałem opowiadał o insurekcji kościuszkowskiej, powstaniu listopadowym, styczniowym oraz o marszałku Józefie Piłsudskim. Na koniec przemówienia profesor otrzymał radosną wiadomość: oto niespodziewanie w progi naszego ,,Kopernika” zawitał urodzony przed 150 laty, niebywały gość – Komendant Legionów Polskich, Naczelny Wódz Armii Polskiej, Naczelnik Państwa, pierwszy marszałek Polski, dwukrotny premier Rzeczypospolitej – Józef Piłsudski!

W okolicznościowej mowie marszałek Piłsudski podkreślał jak ważna jest troska o ojczyznę, wolność i jedność.

Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków.

Chór z tej okazji zaśpiewał jeszcze Legiony Szarą piechotę, które niosły się echem po całej szkole. Do wspólnego śpiewania został poproszony komendant Piłsudski, którego postać znakomicie zagrał absolwent naszej szkoły  – Andrzej Kuca.

Na zakończenie słowa podziękowania do uczestników uroczystości skierowała pani dyrektor Jolanta Moskwa.

Tuż przed rozejściem się młodzieży do klas, Naczelny Wódz, aby jeszcze raz podkreślić 99. rocznicę odzyskania niepodległości, wzniósł okrzyk: Niech żyje Polska!

 

Wiktoria Babiarz

Brak możliwości komentowania.