,,Ziemio, nie kryj mojej krwi, iżby mój krzyk nie ustawał…” 

Dnia 12 października 2017r. klasa I ”e” wyjechała do Muzeum – Miejsca Pamięci w Bełżcu. O godzinie 8.00 wyruszyliśmy w drogę. Mimo wczesnej pory szczególny nastrój udzielił się każdemu.

Po przyjeździe na teren obozu zagłady w Bełżcu udaliśmy się na spotkanie z Panią przewodnik, która za pomocą prezentacji oraz własnej rozbudowanej narracji przybliżyła nam tradycje i obyczaje ludności żydowskiej, stanowiącej bardzo ważną część historii naszego narodu.

Po prezentacji wraz z przewodnikiem udaliśmy się pod pomnik pamięci. Po wysłuchaniu opowieści o historii obozu oraz poznaniu znaczenia pewnych elementów tego miejsca, przemaszerowaliśmy dookoła pól wysypanych zwęglonymi głazami, symbolizującymi mogiły uśmierconych.
Betonowe formy, nazwy miejscowości, z których pochodzili więźniowie, robiły wielkie wrażenie, skłaniały do niecodziennych refleksji.

W muzeum mieszczącym się na tym terenie, przewodnik przedstawił nam zgromadzone eksponaty, oraz opowiedział o realiach życia w obozie.

Każdy z nas posiadał wiedzę większą, bądź mniejszą na temat eksterminacji Żydów, lecz podczas pobytu na terenie dawnych zbrodni, owo wyobrażenie nabrało dla nas dziwnie realistycznego wyrazu. Myślę, że pomimo ponad półwiekowej różnicy, każdy z nas poczuł jakieś połączenie z wydarzeniami z przeszłości i na zawsze pozostawi je w pamięci.

Wycieczka miała charakter głównie dydaktyczny, lecz jako że była ona dla nas naszym pierwszym wspólnym wyjazdem, znalazło się w programie miejsce na postój w pensjonacie i zjedzenie razem posiłku przy ognisku. Wszyscy spędziliśmy miło czas.

W godzinach popołudniowych, po dniu pełnym różnych wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną do Jarosławia.

 

Kaja Stalmaska

 

Brak możliwości komentowania.