Spotkanie z kuratorem sądowym

24 maja br. klasy 1c i 2c miały spotkanie z kuratorem sądowym Sądu Rejonowego w Jarosławiu, panem Aleksandrem Zawadzkim, absolwentem naszej szkoły.

Pan kurator scharakteryzował nam specyfikę swojej pracy dodatkowo podając ciekawe historie z własnego doświadczenia zawodowego. Kuratorzy dzielą się na: społecznych – wykonujących swoją pracę jedynie za zwrot kosztów pracy i zawodowych – pracujących na etacie w sądzie. Kuratorzy zawodowi z kolei dzielą się na pracujących  z dorosłymi i kuratorów rodzinnych, zajmujących się sprawami rodzin i nieletnich.

Zadaniem kuratora zawodowego jest realizacja celów o charakterze wychowawczym, resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, które wykonuje w ramach orzeczeń sądowych. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się z wielu przytaczanych przykładów, że praca ta jest bardzo zróżnicowana i że zawsze jest nas w stanie coś zaskoczyć. Niejednokrotnie, aby sprostać zmiennym sytuacjom i problemom spotykanych ludzi kurator musi być silny i odporny psychicznie, kreatywny i opanowany.

Ktoś, kto chce zostać kuratorem sądowym musi posiadać wykształcenie wyższe, ale niekoniecznie prawnicze. Mogą być to studia np. z nauk socjologicznych lub pedagogicznych. Do tego zawodu również potrzebny jest nieskazitelny charakter, aplikacja kuratorska i zdanie egzaminu kuratorskiego.

Pan kurator bardzo łatwo znalazł z nami wspólny język, zachęcił do słuchania licznymi anegdotami, dzięki temu czas upłynął bardzo szybko, a my  dowiedzieliśmy się czegoś nowego o tym zawodzie prawniczym.

Kamil Białowąs klasa 2C

Brak możliwości komentowania.