Warsztaty historyczne

W dniu 13.06.2017 klasy: humanistyczno-prawna i dziennikarska uczestniczyły  w wykładach, przeprowadzonych na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Na początku obie klasy udały się do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Przeworsku, gdzie podzielone na grupy uczestniczyły w dwóch wykładach. Pierwszy z nich odbył się w Muzeum Pożarnictwa, gdzie jedna z grup zapoznała się z historią straży pożarnej w powiecie przeworskim. Ponadto zaprezentowana została kolekcja odzienia strażackiego: bojowe uniformy, mundury galowe, różnego rodzaju hełmy używane już od czasów zaboru. Uczniowie mogli zapoznać się również ze sprzętem używanym w tamtym okresie takim jak różnego rodzaju sikawki, szpryce, węże czy wozy strażackie. Historię straży pożarnej obrazowały także dokumenty i fotografie, które zdobią muzeum. Druga grupa udała się do Pałacu Lubomirskich w którym do momentu II wojny światowej w jego wnętrzach znajdowało się wiele drogocennych dzieł sztuki: galeria obrazów, kolekcja rzeź, zbrojownia, biblioteka , archiwa z dokumentami rodowymi, cenne meble. W czasie wojny wszystkie te przedmioty został skradzione przez Niemców, a dzieła grabieży dopełnili Rosjanie. Obecnie we wnętrzach pałacu znajduję się Muzeum – Pałac Lubomirskich. Prezentuje ono dwie ekspozycje stałe: „Historii Miasta i Regionu” i „Wnętrza pałacowe”. Zobaczyliśmy, jak ważna była ordynacja Przeworska Lubomirskich i jaki wpływ miała do 1869. Dla wielu z nas były to pierwsza styczność z historią regionu

Po tych cennych lekcjach uczniowie udali się do Rzeszowa na spotkanie w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie dotarli około południa. Na Uniwersytecie wysłuchali wykładu pani profesor Wioletta Zawitkowska na temat heraldyki współczesnej i nauk pokrewnych. Na początku uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami obowiązującymi w heraldyce. Dowiedzieli się także jakie elementy składają się na herb oraz jakie dodatkowe elementy może posiadać. W późniejszym etapie nauczyli się jak opisywać poprawnie herby, za przykłady posłużyły m.in. herb Rzeczpospolitej, województwa podkarpackiego, miasta Rzeszowa itd. Pod koniec wykładu pani profesor Zawitkowska skupiła się na współczesnej formie, którą jest logo. Po godzinie jakże ciekawego i bardzo pouczającego wykładu, uczniowie naszej szkoły zostali oprowadzeni po najważniejszych miejscach Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Około południa już zmęczeni uczniowie ale z dawką nowej istotnej wiedzy wrócili do Jarosławia.

Brak możliwości komentowania.