ID podbija Węgry!

Tuż przed świtem 19 kwietnia uczniowie klasy ID wyruszyli na trzydniową  wycieczkę do dawnej drugiej stolicy Austro-Węgier. Celem naszej podróży była przechadzka po ulicach Budapesztu, Koszyc, Egeru, a także kąpiel w basenach termalnych oraz wizyta w oceanarium w Nyiregyhazie. Opiekunami wycieczki byli panowie profesorowie Paweł Szymski i Wojciech Lesiak.

W pierwszym dniu podróży przekroczyliśmy dwie granice, zwiedziliśmy majestatyczną, gotycką katedrę oraz piękny  rynek z grającymi fontannami w słowackich Koszycach. Po zakwaterowaniu  w miejscowości Bogacs, udaliśmy się do basenów termalnych na terenie naszego ośrodka. Zwieńczeniem naszego wycieczkowego trudu pierwszego dnia wyjazdu był syty posiłek, który zjedliśmy w iście listopadowej scenerii.

Następnego dnia mimo chłodu i ulewnego deszczu wstaliśmy rano i spożywszy śniadanie wyruszyliśmy do Budapesztu. Wielkie było nasze zdziwienie, gdy zbliżając się do dawnego rzymskiego Aquincum, ujrzeliśmy śnieg zalegający na wzgórzach i w lasach. Zapewne niektórzy z nas sugerując się bardziej południowym położeniem Węgier spodziewali się całkiem wiosennej, a chciałoby się powiedzieć, wręcz letniej pogody. Nasza klasa oraz opiekunowie okazali się odporni na deszcz oraz zimno, zaś chodzenie ulicami i placami Budapesztu, mimo nie sprzyjającej aury, było dla nas bardzo miłą atrakcją. Po postawieniu naszych stóp na budapeszteńskim bruku skierowaliśmy się w stronę Placu Bohaterów, gdzie mogliśmy obejrzeć pomnik połączony z grobem nieznanego żołnierza oraz dwie perystazy, zwieńczone odlanymi z brązu pomnikami wybitnych węgierskich postaci, wzniesione z okazji 1000-lecia osiedlenia się Węgrów nad Dunajem w roku 896. Oprócz  zwiedzenia zabytkowych budynków, takich jak Muzeum Sztuk Pięknych czy Muzeum Terroru, mieliśmy okazję zobaczyć od wewnątrz ponad stuletnią stację metra położoną nieopodal Placu Bohaterów. Miało to szczególny wymiar, biorąc pod uwagę niezmienność tego miejsca od bardzo długiego czasu. Następnie udaliśmy się pod budynek parlamentu, na Wzgórze Zamkowe oraz Górę Gellerta, skąd mogliśmy podziwiać piękną panoramę tego, jakże urokliwego miasta. Na koniec pobytu w Budapeszcie udaliśmy się na zakupy do jednej z tradycyjnych hal targowych. Po owocnym drugim dniu wycieczki, pojechaliśmy z powrotem do Bogacsa, gdzie  niektórzy spośród nas udali się do basenów termalnych. Nasza druga noc na Węgrzech okazała się być dla niektórych nocą „zieloną”.

W trzeci i ostatni dzień naszej wycieczki, po zjedzeniu śniadania i uprzednim spakowaniu się, wsiedliśmy do autobusu, którym pojechaliśmy do Egeru. Tam mieliśmy okazje zwiedzić bazylikę, spacerować po rynku, podziwiać zamek oraz minaret. Z Egeru udaliśmy się do Nyiregyhazy, gdzie podziwialiśmy pokaz tresury fok, egzotyczne ryby w oceanarium oraz spacerowaliśmy pośród dzikich zwierząt zamieszkujących ogród zoologiczny. Stamtąd kierując się w stronę Polski przez Słowację, dojechaliśmy do granicy państwa w Barwinku. Około godziny 23.00 dojechaliśmy do Jarosławia, kończąc naszą pierwszą, dłuższą licealną eskapadę.

Brak możliwości komentowania.