Warsztaty o uzależnieniach

7 listopada 2016r. w naszej szkole odbyły się warsztaty o uzależnieniach, które przeprowadzili specjaliści z poradni leczenia uzależnień od substancji psychoaktywnych „KARAN”. Spotkanie miało na celu uświadomienie młodzieży czym jest uzależnienie i jaki wpływ ma na życie człowieka.

Warsztaty były podzielone na dwie części: dyskusyjną i twórczą.

Podczas części dyskusyjnej uczniowie wyrażali swoje opinie o uzależnieniach, osobach uzależnionych i tematach z tym związanych.

Druga część miała sprawdzić świadomość uczniów w tym temacie.

Na początku osoba prowadząca warsztaty odtwarzała filmik, który pokazywał fazy uzależnienia oraz charakterystyczne zachowania z nimi związane. Następnie uczestnicy warsztatów dzielili się na 5 grup i na podstawie obejrzanego filmiku próbowali wymienić wcześniej przedstawione fazy. Jak się okazało podchodzili oni do tego w różny sposób: jedni formułowali zasady tradycyjnie (poprawną polszczyzną), a inni starali się podejść do tematu na luzie (używając typowego młodzieżowego slangu). Oczywiście na warsztatach nie zabrakło części artystycznej. Po przegrupowaniu się uczniowie otrzymali kartki i w ciągu 10minut mieli zobrazować swojego wymyślonego, uzależnionego kolegę. Nie była to jednak taka prosta sprawa, młodzież podczas zadania co dwie minuty wymieniała się kartkami z innymi grupami, żeby każdy spojrzał na postać ze swojej perspektywy. W trakcie wykonywania podobizny fikcyjnego kolegi uczniowie mieli: narysować go, scharakteryzować, napisać dlaczego się uzależnił i jak można mu pomóc.

Rezultat pracy w grupach pokazał jak dużą świadomość ma młodzież w sprawach uzależnień oraz jak spojrzenie z różnych perspektyw wpływa na końcowe przedstawienie uzależnionej osoby.

Na koniec warsztatów każdy z obecnych miał dokończyć zdanie „Kiedy myślę o uzależnieniu to…”. Padały różne odpowiedzi jednak widać było, że uczniowie przejmują się tym tematem i gdyby nie ograniczona ilość czasu mogliby dyskutować o nim jeszcze długo.

Brak możliwości komentowania.