Noc naukowców 2016

Wycieczka jest jednym z najmilszych momentów w życiu każdej klasy. Uczniowie klas: 1g, 2f oraz 2g Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu wraz z opiekunami: Wicedyrektor Marią Król, Profesor Katarzyną Trynkiewicz oraz Profesor Martą Sarnicką wybrali się do dawnej stolicy Polski – Krakowa.


Wyjazd z Jarosławia odbył sie zgodnie z planem. Na miejsce dotarlismy w samo południe. Pierwszym punktem programu było obejrzenie dzieł malarskich i rzeźb znanych artystów w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku , znajdującej się w Sukiennicach. Jej istnienie zapoczątkował Henryk Siemiradzki, który ofiarował swój słynny obraz Pochodnie Nerona. Mogliśmy podziwiać takie wybitne obrazy jak „Hołd Pruski” Jana Matejki, słynną „Czwórkę” i i „Burzę” Józefa Chełmońskiego czy „Trąbki” Aleksandra Gierymskiego. Spacerując po Rynku Głównym, wszyscy podziwiali Sukiennice, Ratusz oraz pomnik słynnego wieszcza Adama Mickiewicza a także mieli okazję usłyszeć na żywo hejnał z wieży Kościoła Mariackiego.
Kolejną atrakcją wycieczki był Uniwersytet Jagielloński. Był to najbardziej wyczekiwany przez wszystkich uczestników punkt naszej wycieczki. Odbywała się tam bowiem „Małopolska Noc Naukowców”. Pracownicy wydziału fizyki, astronomii i informatyki stosowanej oraz wydziału matematyki i informatyki już po raz 33 przygotowali zjawiskowe pokazy oraz ciekawe wykłady. Wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w wykładach prowadzonych przez naukowców, którzy zeprezentowali wiele ciekawych doświadczeń przedstawiających zjawiska fizyczne zachodzące wokół nas oraz opowiedzieli o wpływie gier komputerowych na nasze emocje. W programie znalazły się również wykłady takie jak: ”Granie na emocjach”, „Nonogramy”, „Laboratorium Frankensteina” oraz „Promieniotwórczość – bać się czy nie?” i wiele wiele innych. Podsumowując, każdy mógł tam znaleźć coś dla siebie.
Do Jarosławia dotarliśmy ok. godziny 1 w nocy. Humory dopisywały przez całą podróż. Wszyscy uczestnicy wyjazdu zgodnie stwierdzili, że wycieczka do Krakowa została zaplanowana i przygotowana perfekcyjnie, dzięki temu wszystkie punkty programu zostały pomyślnie zrealizowane.
Uczennica klasy I „g”,
Maria Tomaszewska

 

Brak możliwości komentowania.