Z wizytą w teatrze przemyskim

„Pamiętnik Reni Spiegel”

  8 września 2016r. klasy I „c” i II „c” o profilu humanistyczno – prawnym  obejrzały w Centrum Kulturalnym w Przemyślu spektakl pt.„Pamiętnik Reni Spiegel” w reżyserii Barbary Płocicy. Było to przejmujące spojrzenie na Holokaust oczyma żydowskiej nastolatki.

„Dlaczego właśnie dziś zaczynam mój pamiętnik? Czy wydarzyło się coś ważnego? Czy dowiedziałam się o dzienniczkach moich koleżanek? Nie! Po prostu szukam przyjaciela. Szukam kogoś, komu mogłabym opowiadać troski i radości życia codziennego. Kogoś, kto by czuł to co ja czuję, kto by mi uwierzył, kto by nigdy nie zdradził moich tajemnic…” – pisała 14-letnia Renia Spiegel, uczennica III klasy Gimnazjum Żeńskiego w Przemyślu, na pierwszej stronie swego pamiętnika pod datą 31 stycznia 1939r. Na 700 stronach utrwaliła przeżycia związane z okupacją radziecką i niemiecką, sprawy osobiste, obawy i nadzieje. Zginęła w getcie przemyskim zastrzelona przez Niemca w 1942r.

Spektakl zrobił na nas duże wrażenie. Zarówno tematyka jak i gra młodych aktorów, szczególnie Aleksandry Bernatek, która wcieliła się w tytułową postać bohaterki, pozostaną na długo w naszej pamięci.

Po zakończeniu przedstawienia aktorzy chętnie pozowali z nami do pamiątkowych zdjęć. Pełni emocji wróciliśmy do naszej spokojnej, bezpiecznej rzeczywistości.

Dominika Mazur, Martyna Jucha

Brak możliwości komentowania.