„O tym nie można zapomnieć”

18 maja w Warszawie odbyło się rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu „O tym nie można zapomnieć… – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów”. Grupa w składzie: Maria Krukar, Agata Kontek, Adriana Marciniszyn i Elżbieta Szczygieł to laureatki konkursu. Opiekunem grupy był p. Jakub Duda, ale pomocni byli też: ks. B. Zakrzewski, p. B. Michałuszko, p. T. Lewandowski i Dyrekcja szkoły. Projekt polegał na przygotowaniu filmu ze świadkiem historii (kobietą, która była w obozie koncentracyjnym lub na zesłaniu). Bohaterką naszego nagrania jest jarosławianka, pani Stanisława Osiczko.

Konkurs podzielono na kilka etapów. Najpierw odbyło się spotkanie informacyjne, następnie warsztaty z panią psycholog, która przygotowała nas do przeprowadzenia rozmowy z panią Osiczko, odbyły się też dodatkowe lekcje historii z p. J. Dudą i wykład o zesłaniach na Sybir połączony z warsztatami technicznymi.

Pani Stanisława Osiczko trafiła do obozu koncentracyjnego w wieku 16 lat, była to kara za konspirację. Jest jednym z czterech żyjących w Polsce królików doświadczalnych (kobiet, na których były wykonywane eksperymenty pseudo-medyczne). Obecnie ma 92 lata i więcej życiowego optymizmu niż niejeden nastolatek. Podczas rozmowy wspominała obóz w Ravensbrück. Ta część historii wygląda zupełnie inaczej, gdy jest tylko jednym z akapitów w podręczniku do historii, a inaczej, gdy poznajemy konkretne historie ludzi. Wtedy nie można pozostać obojętnym.

Rozmowa z panią Osiczko była szczególnym doświadczeniem. Wiele zmieniła w naszym podejściu do wojny, bo poznałyśmy historię od strony praktycznej, codziennej. Taka jest też idea konkursu. Pozwala zyskać pełniejszy obraz minionej rzeczywistości.

Agata Kontek, Maria Krukar, Red. ADB

konkurs