„O tym nie można zapomnieć”

18 maja w Warszawie odbyło się rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu „O tym nie można zapomnieć… – spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów”. Grupa w składzie: Maria Krukar, Agata Kontek, Adriana Marciniszyn i Elżbieta Szczygieł to laureatki konkursu. Opiekunem grupy był p. Jakub Duda, ale pomocni byli też: ks. B. Zakrzewski, p. B. Michałuszko, p. T. Lewandowski i Dyrekcja szkoły. Projekt polegał na przygotowaniu filmu ze świadkiem historii (kobietą, która była w obozie koncentracyjnym lub na zesłaniu). Bohaterką naszego nagrania jest jarosławianka, pani Stanisława Osiczko.

Konkurs podzielono na kilka etapów. Najpierw odbyło się spotkanie informacyjne, następnie warsztaty z panią psycholog, która przygotowała nas do przeprowadzenia rozmowy z panią Osiczko, odbyły się też dodatkowe lekcje historii z p. J. Dudą i wykład o zesłaniach na Sybir połączony z warsztatami technicznymi.

Pani Stanisława Osiczko trafiła do obozu koncentracyjnego w wieku 16 lat, była to kara za konspirację. Jest jednym z czterech żyjących w Polsce królików doświadczalnych (kobiet, na których były wykonywane eksperymenty pseudo-medyczne). Obecnie ma 92 lata i więcej życiowego optymizmu niż niejeden nastolatek. Podczas rozmowy wspominała obóz w Ravensbrück. Ta część historii wygląda zupełnie inaczej, gdy jest tylko jednym z akapitów w podręczniku do historii, a inaczej, gdy poznajemy konkretne historie ludzi. Wtedy nie można pozostać obojętnym.

Rozmowa z panią Osiczko była szczególnym doświadczeniem. Wiele zmieniła w naszym podejściu do wojny, bo poznałyśmy historię od strony praktycznej, codziennej. Taka jest też idea konkursu. Pozwala zyskać pełniejszy obraz minionej rzeczywistości.

Agata Kontek, Maria Krukar, Red. ADB

konkurs

Dodaj komentarz