„Preambułę, można czytać do poduszki…”

Już po raz trzeci w naszym liceum gościła Bernadeta Szczypta, redaktor Radia Rzeszów. Tym razem warsztaty odbiegały od tematu dziennikarstwa, nasi uczniowie pogłębiali swoją wiedzę na temat praw i obowiązków obywatela zawartych w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Uczniowie podczas warsztatów czytali preambułę i analizowali artykuły ustawy zasadniczej. Do jednego z zadań należało odegranie scenek rodzajowych, które miały dotyczyć praw obywatelskich: prawa do obrony, praw równości, praw do nauki i prawo do informacji.

Uczniowie klasy I dziennikarskiej w zeszłym tygodniu zaprezentowali pierwszą audycję na paśmie Radia Rzeszów. Seria dotyczy lektur szkolnych wartych przeczytania. Jako pierwsi zaprezentowali się Agata Kontek z recenzją książki „Imię Róży” autorstwa Umberto Eco oraz Karol Moszumański z utworem napisanym przez Georga Orwella – „Rok 1984”. Redaktor Bernadeta Szczypta pochwaliła prace uczniów „Jak słuchałam waszych audycji, nie musiałam nawet nic przycinać”.

W wolnym czasie pasją redaktor Bernadety jest czytanie Konstytucji. Jak sama powiedziała, to wspaniały dokument, którego preambułę można czytać nawet do poduszki. Doskonała znajomość ustawy zasadniczej naszego kraju, sprawiła, że z warsztatów wyszliśmy bogatsi  o wiedzę, którą powinien znać każdy świadomy obywatel naszego państwa.

Marcel Polaszek

 

Dodaj komentarz