Beksiński w Koperniku

14 kwietnia w naszej szkole odbył się multimedialny wykład o życiu i twórczości Zdzisława Beksińskiego, połączony z  wystawą jego prac. Postać artysty przybliżyła nam pani Ewa Barycka- przedstawicielka Fundacji Beksiński.  Nad całością czuwały Profesor Barbara Bereza i Profesor Magdalena Tkaczyk.

Dogłębne przedstawienie życia i sztuki wielkiego artysty w 45 minut jest prawie niemożliwe, ale… Udało się! Wykład był bardzo różnorodny.  Mieliśmy okazję obejrzeć oryginalne grafiki i zdjęcia. Życie artysty poznawaliśmy razem z obrazami. Jedne z pierwszych slajdów to zdjęcia dwuletniego Beksińskiego  i jego pierwsze, dziecięce rysunki .W prezentacji zawarte też były fragmenty filmu, w którym artysta opowiadał o swojej pracy.  Pani Ewa Barycka pomagała nam zinterpretować jego dzieła. Nie są one oczywiste.

Beksiński tworzył obrazy, których część ludzi się boi. Może dlatego, że w swoich dziełach  stawia pytania. Pytania z kategorii tych najważniejszych i najtrudniejszych:  o śmierć, sens, cierpienie.  Jego sztuka była reakcją na rzeczywistość.  Była to osoba o niezwyklej wyobraźni, ale i odwadze.  Odwaga była potrzebna, by otwarcie pokazać swój indywidualizm.  Często tworzył  w opozycji do większości- sprzeciwiał się sztuce w formie, którą narzucał komunizm lub nurt pop-art.

Wykład z pewnością zachęcił do poznania Beksińskiego bliżej.

Agata Kontek

Dodaj komentarz