Informatyka na UR

Dnia 9.04.2016r. klasy akademickie uczestniczyły w zajęciach informatycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim prowadzonych przez dr inż. nauk technicznych w zakresie informatyki Łukasza Maciurę, który ukończył Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki na Politechnice Śląskiej. Obecnie jest adiunktem na Uniwersytecie Rzeszowskim gdzie zajmuje się m.in. programowaniem obiektowym, analizą i przetwarzaniem obrazów oraz systemami: rozpoznawania obrazów, rozpoznawania dźwięku i mowy, telemedycznymi.
Tematem przewodnim zajęć była grafika komputerowa w 3D. Jest to dziedzina grafiki komputerowej zajmująca się głównie wizualizacją obiektów trójwymiarowych. Dane trójwymiarowe mogą zostać pobrane ze świata rzeczywistego, między innymi za pomocą wspomnianych tomografów komputerowych, skanerów trójwymiarowych, ze zdjęć satelitarnych a także ze zdjęć stereoskopowych. W animacji komputerowej wykorzystywana jest również technika motion capture, która polega na nagrywaniu ruchu człowieka – czujniki położenia umieszczane są w kluczowych punktach ciała: na rękach, nogach, głowie, karku. Przeniesienie nagranych w ten sposób ruchów na sztuczne postacie nadaje ich ruchom naturalność, trudną do uzyskania klasycznymi metodami animacji. Obiekty trójwymiarowe mogą również zostać stworzone przez człowieka w procesie modelowania.
Z początku zajęcia były stosunkowo łatwe, tworzenie obrazów w 2D takich jak kwadrat czy trójkąt. Później przeszliśmy do tworzenia w 3D, które było nieco trudniejsze, wykonanie sześcianu, ostrosłupa a nawet koparki. Mimo trudności cieszymy się, że kolejny raz mogliśmy nauczyć się czegoś, czego nie możemy doświadczyć w szkole. Niestety były to ostatnie wykłady w tym roku szkolnym a tym samym ostatnie dla drugiej klasy. W imieniu klas akademickich bardzo dziękujemy pracownikom Uniwersytetu Rzeszowskiego za udostępnienie nam pracowni oraz za otrzymaną wiedzę.
Dla takich doświadczeń warto wybrać profil klasy akademickiej, która najlepiej przygotowuje do studiów fizycznych, matematycznych czy technicznych. Wyjazdy na UR są ciekawym doświadczeniem, dzięki któremu możemy zobaczyć namiastkę tego, jak wyglądają studia.
Klaudia Lasek, kl. 2h

Dodaj komentarz