XXIII Seminarium „Wybrane problemy chemii”

Chemia wielu uczniom może wydawać się nudna i sprawiać im wiele trudności. W praktyce jednak może zainteresować. Mogło się o tym przekonać czworo uczniów naszego Liceum, którzy 4 lutego 2016 roku uczestniczyli w XXIII Seminarium „Wybrane problemy chemii”, zorganizowanego przez Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej, I LO im. ks. S. Konarskiego w Rzeszowie oraz Rzeszowski Oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Warsztaty te pokazały, że chemia i inne nauki przyrodnicze mogą być naprawdę ciekawe.
Zajęcia rozpoczęły się przywitaniem wszystkich przybyłych przez organizatorów w auli Politechniki Rzeszowskiej i przedstawieniem planu seminarium. W pierwszej części warsztatów uczniowie mogli posłuchać dwóch wykładów. Pierwszy z nich „Baw się z nami kolorami – vademecum wiedzy o farbach i lakierach” został przygotowany przez Panią dr Barbarę Plich – Piterę. Podczas tej prelekcji można było dowiedzieć się m.in.: w jaki sposób produkuje się farby, z jakich związków chemicznych się składają, czym różnią się od lakierów, jakie związki chemiczne nadają im różne barwy. Wykład poruszył również temat farb malarskich, henny, lakierów hybrydowych czy tatuaży.
Natomiast drugi wykład „Chemia żywi, leczy, ubiera…, ale biotechnologia potrafi to również” został zaprezentowany przez Pana dr. inż. Andrzeja Łyskowskiego. Pan Doktor opowiedział wszystkim zebranym o tym, czym tak naprawdę zajmuje się współcześnie biotechnologia i jak ważną rolę odgrywa w medycynie i innych naukach przyrodniczych. Przedstawił niektóre techniki inżynierii genetycznej i opowiedział o organizmach modyfikowanych genetycznie (GMO).
Po zakończeniu części wykładowej odbyły się krótkie pokazy chemiczne, przygotowane przez studentów Politechniki Rzeszowskiej, po których nadszedł czas na część laboratoryjną. Uczniowie naszej szkoły zostali podzieleni na dwie grupy. Dziewczyny udały się do laboratorium Zakładu Biotechnologii i Bioinformatyki. Tematem tych zajęć była komputerowa edycja i wizualizacja struktur chemicznych, w tym struktur białek. Natomiast chłopcy poszli do Zakładu Chemii Fizycznej na zajęcia prowadzone przez Panią dr inż. Dorotę Naróg. Warsztaty polegały na oznaczaniu ilościowym kofeiny w herbacie metodą spektrofotometrii UV – VIS. Podczas tych zajęć można było dowiedzieć się również wielu innych ciekawostek chemicznych np. jak wyizolować kofeinę z herbaty.
Po zakończeniu warsztatów uczniowie pełni nowej wiedzy i nowych wrażeń wrócili do Jarosławia.
Michał Kozdrowicki ID


seminarium

Dodaj komentarz