Warsztaty klas biologiczno-chemicznych na UMCS w Lublinie

W ramach współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie uczniowie klasy 2A wraz z opiekunami wybrali się w piątek 29 stycznia na warsztaty naukowe zorganizowane przez Wydział Biologii i Biotechnologii tejże uczelni. Tydzień wcześniej w takich samych zajęciach uczestniczyła klasa 2D.
W czasie sześciogodzinnych zajęć pod czujnym okiem wykładowców i studentów mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania narządu wzroku a także badaliśmy i przeprowadzaliśmy doświadczenia na krwi zwierzęcej. W ramach zajęć na Katedrze Fizjologii Człowieka oznaczaliśmy OB, wyznaczaliśmy hematokryt, oraz szukaliśmy pod mikroskopem kryształków chlorheminy, których wykrycie świadczy o tym, że badany materiał nosi ślady krwi, co ma ogromne znaczenie np. w kryminalistyce. Następnie udaliśmy się na wykład połączony z zajęciami praktycznymi na temat przyswajania wapnia oraz badaliśmy twardość wody . Tego dnia także mieliśmy okazję badać wpływ czynników na rozwój populacji oraz dowiedzieliśmy się, jakie enzymy odpowiadają za trawienie białka znajdującego się w mleku. Zmęczeni, ale szczęśliwi, z nową wiedzą i ciekawymi przeżyciami późnym wieczorem wróciliśmy do Jarosławia.
Zajęcia w Lublinie to nie tylko okazja na to, aby dowiedzieć się ciekawych rzeczy z zakresu biologii i chemii, ale też możliwość zaobserwowania codziennego życia na uczelni. Mamy nadzieję, że już niebawem po raz kolejny zawitamy w tym mieście.

Tekst: A.Stefanowicz, M. Potoczny

 

 

 

Dodaj komentarz