„Cudze cenicie, swego nie znacie”, czyli Bernadeta Szczypta w „Koperniku”.

Dnia 29 stycznia I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika odwiedziła dziennikarka Radia Rzeszów, a zarazem była absolwentka naszej szkoły, Bernadeta Szczypta. Swoją przygodę w Polskim Radiu Rzeszów rozpoczęła szesnaście lat temu . Dziennikarka obecnie zajmuje się publicystyką, wcześniej pracowała w redakcji dzienników, oraz tworzyła relacje z miejsc zabójstw, katastrof i „najstraszniejszych rzeczy, jakie tylko można sobie wyobrazić”. Uczniowie „Kopernika” mogli usłyszeć historie z pracy i o pracy w mediach radiowych.
Bernadeta Szczypta opowiadała o spełnianiu marzeń, trudnościach w przebiegu programów „na żywo” – niektóre z historii bawiły do łez. Jak dziennikarz musi wybrnąć z nieprzyjemnych sytuacji? Co robić w przypadku trudnych telefonów od słuchaczy, którzy obrażają gości audycji, czy wysuwają twierdzenia, że całemu złu winni są „Żydzi, masoni i komuniści”, oraz -oczywiście – media?
Pani redaktor pomogła w doskonaleniu się w sztuce wywiadu. „Każde pytanie można zadać. Pytanie tylko, po co?” Tym zdaniem powiedzianym kiedyś przez Teresę Torańską rozpoczęliśmy drugą część warsztatów.
Uczniowie klasy dziennikarskiej przeprowadzali krótkie wywiady, dowiadywali się, jak sprawić, by rozmówca nie stresował się, oraz chętnie odpowiadał na pytania. Pani Bernadeta przekazała im również wiele innych, przydatnych wskazówek.
Czas upłynął wyjątkowo szybko, a po zakończeniu wśród uczniów panowało nie tylko zadowolenie, ale także niedosyt. Klasy dziennikarskie więc z olbrzymim entuzjazmem przyjęły wiadomość, że prawdopodobnie już w przyszłym miesiącu odbędzie się kolejne spotkanie z panią Bernadetą Szczyptą.

 

 

Dodaj komentarz