Grudniowa wycieczka do Rzeszowa

W ramach grudniowej tradycji św. Mikołaja klasy II c i II e pojechały na edukacyjną wycieczkę do Rzeszowa. Wyjechaliśmy 8 grudnia 2015r. o godzinie 800 spod MOSiR-u wraz z opiekunkami: prof. Ewą Olejnik, prof. Magdaleną Sało i prof. Martą Sarnicką.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy była siedziba TVP Rzeszów. Tam zobaczyliśmy studio i reżyserkę, mogliśmy wcielić się w prowadzących wiadomości i prezenterów pogody. Zrozumieliśmy, co oznacza przebywanie w świetle reflektorów. Obejrzeliśmy kilka filmów o powstaniu i działalności tej telewizji. Byliśmy też w archiwum, w którym znajduje się imponująca liczba materiałów filmowych przechowywana w ruchomych szafach.

Kolejne miejsce, do którego się wybraliśmy, to OBEP Instytutu Pamięci Narodowej. Pani Katarzyna Kyc przeprowadziła z nami specjalną lekcję poświęconą młodzieży i kulturze PRL-u. Mogliśmy się wiele nauczyć i popracować z tekstami źródłowymi z epoki. Dowiedzieliśmy się, że wiele piosenek z tamtych lat to „protest songi”, a jeden z nich to znana piosenka „Lady Pank” pt.„Mniej niż zero”, wyrażająca protest przeciwko okolicznościom śmierci Grzegorza Przemyka. Ciekawy był też konkurs w którym mogliśmy przekazać swoją wiedzę o filmach i muzyce lat 60. 70. i 80. XX w. Nagrodami za prawidłowe odpowiedzi były płyty edukacyjne IPN pt. „Krzyk starego człowieka”.

Zmęczeni aktywnym udziałem w zajęciach edukacyjnych, udaliśmy się na posiłek i znaleźliśmy czas na kino.  Obejrzeliśmy wartościowy film F. Lawrence’a pt. „Kosogłos 2”. Ten film to trzecia i ostatnia część trylogii „Igrzyska Śmierci”. Polecamy.

Wszyscy wróciliśmy wieczorem do domów, zadowoleni z udanej wycieczki. Chętnie wybralibyśmy się jeszcze raz.

 

Dodaj komentarz