Warsztaty z chemii „Eksperymentuj razem z nami”

Trzeciego i czwartego grudnia uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika oraz młodzież szkół gimnazjalnych z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek, Publicznego Gimnazjum Nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego, Publicznego Gimnazjum nr 4, Publicznego Gimnazjum w Muninie,  Zespołu Szkół w Szówsku, Zespołu Szkół w Laszkach, Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Cieszacinie Wielkim, Zespołu Szkół w Wierzbnej uczestniczyli w warsztatach z chemii „Eksperymentuj razem z nami”.

Zwykła świeczka stała się „profesjonalnym palnikiem parafinowym”, a ręcznik papierowy „profesjonalną szmatą laboratoryjną”, a to wszystko za sprawą chemików z Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia, którzy odwiedzili naszą szkołę.

Spotkanie było podzielone na dwie części. Pierwsza pokaz efektownych doświadczeń chemicznych wabiących dźwiękiem i barwą odbył się w auli szkoły. Następnie gimnazjaliści i licealiści eksperymentowali samodzielnie w klasach. Uczniowie otrzymali niezbędny sprzęt laboratoryjny, odczynniki, karty pracy i rozpoczęli naukę. Każdy z uczestników z zadowoleniem wymalowanym na twarzy wkładał gogle i chętnie postępował według instrukcji chemików. Z pracowni co chwilę dobiegały dźwięki „małych wybuchów”, trzasków, czy skwierczenia palonych substancji, ale także śmiechy i brawa po dobrze wykonanej pracy.
„Bardzo mi się podobało. Przeprowadzający warsztaty ludzie byli nie tylko profesjonalni, ale i zabawni, co znacznie pomogło w odbiorze informacji. Dodatkowo nie na co dzień można zobaczyć taką ilość płomieni i wybuchów, z chęcią zobaczyłbym jeszcze więcej!” – mówi Mateusz, uczeń Zespołu Szkół w Szówsku.

Albert Einstein powiedział „Ładny eksperyment jest sam w sobie bardziej wartościowy niż dwadzieścia wzorów wydobytych z naszych umysłów”, dzięki warsztatom uczniom udało się zobaczyć to czego uczą się z podręczników szkolnych.

Młodzi chemicy mają nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym też zainicjują nie jeden wybuch.

Dodaj komentarz