Amerykański konsul Andrew Caruso gościem „Kopernika”

W dniu 11 grudnia w Jarosławiu gościł Andrew Caruso, Konsul Amerykański ds. polityczno–ekonomicznych. I Liceum Ogólnokształcące w Jarosławiu było jedynym, które konsul odwiedził, chcąc spotkać się z młodzieżą. – I’ve heard thatthere’s a journalist class in this school so I hope for sometough questions (słyszałem, że w tej szkole jest klasa dziennikarska, więc liczę na trudne pytania) – powiedział na wstępie Caruso. Wizytę w Koperniku Konsul poprzedził uczestnictwem w obchodach 90-lecia istnienia muzeum w kamienicy Orsettich i wizytą w hucie szkła.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek o godzinie 11 w auli szkolnej. Andrew Caruso przyjechał do Jarosławia z ambasady Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Z młodzieżą rozmawiał wyłącznie w języku angielskim, na wstępie zaznaczył, że uczniowie mogą pytać o politykę, rząd, sprawy militarne i gospodarkę USA, a także o kryteria umożliwiające przyznanie wizy, a on postara się odpowiedzieć na każde z zadanych pytań. Dodał również, że swoje odpowiedzi podzieli na te, które reprezentują oficjalne stanowisko amerykańskich władz i na jego osobiste poglądy i odczucia. Podczas spotkania poruszone zostały wątki nauki w USA, dofinansowań rządowych i stypendiów, posiadania broni, polityki i embarg wobec Rosji, uchodźców i muzułmanów. Padło pytanie o sprawiedliwość kary śmierci, o stosunek do skrajnie lewicowego premiera Kanady, o zbliżające się w Ameryce wybory prezydenckie i o Donalda Trumpa.
– Mam nadzieję, że zobaczymy się ponownie, przy odbieraniu wizy – powiedział konsul kończąc spotkanie w „Koperniku”. Potem nastąpiły podziękowania i wspólne zdjęcie Andrew’a Caruso z uczniami, które zostało udostępnione na Facebook’u na stronie Amerykańskiego Konsulatu Generalnego w Krakowie.
W.M.

Dodaj komentarz