Szkoło Moja Kochana – spotkanie po 30 latach

Wzruszające spotkanie po latach z profesorami i kolegami, wpisy do księgi pamiątkowej i zwiedzanie szkoły.
13. czerwca odbył się uroczysty zjazd absolwentów z okazji 30-lecia ukończenia naszego liceum i zdania matury. Przybyli nie tylko z Jarosławia i okolic, nie tylko z wielu miast Polski – takie z zagranicy, nawet z tak odległych miejsc jak Szwecja czy Nowy Jork.
Przygotowanie do obchodów uroczystości trwały cały rok, a w Komitecie Organizacyjnym znaleźli się przedstawiciele wszystkich klas rocznika 85: Dorota Mazur i Jola Aab z IVa, Beata Kanikuła z IVb, Ela Rusinko z IVe, Magda Cisek i Janusz Ciołek z IVd, Beata Wołoszyn z IVe.

Ten szczególny dla nas dzień rozpoczął się w Jarosławskiej Kolegiacie mszą prowadzoną przez naszych kolegów Janusza Marszałka (z IVb) i Mirosława Głaza (z IVc).
„Panie Dyrektorze, Szanowni Państwo, dziś świętujemy 30 lecie matury rocznika 85. „Upływa szybko życie, jak potok płynie czas, za rok, za dzień…” Słowami tej piosenki żegnał nas 30 lat temu Pan Dyrektor Władysław Seremet i tą piosenką się przywitajmy.” – tak rozpoczął spotkanie w historycznej auli naszej szkoły kolega Janusz Ciołek. Wspólny śpiew wprawił nas wszystkich w radosny nastrój.
To sentymentalne spotkanie prowadzili właśnie Janusz Ciołek i Dorota (Mazur) Szewczyk, a swoją obecnością zaszczycili Pan Dyrektor Zbigniew Tabor oraz wychowawcy ówczesnych klas: Panie profesor: Danuta Żurawska (IVa) Irena Kilian (IVb), Maria Wolska (IVc), Halina Polczak i Krystyna Czubocha (IVd) oraz pan profesor Władysław Kojder (IVe).
Były radosne okrzyki powitań, łzy wzruszenia, śmiech i wiele czułości, po tylu latach… Nasi kochani wychowawcy – tak o nich myśleliśmy i tak o nich myślimy nadal.
Pan dyrektor w swoim przemówieniu podkreślił rangę tego wydarzenia i niezwykłość spotkania.
Nie zabrakło również programu artystycznego przygotowanego przez młodzież Kopernika pod opieką pani Magdaleny Sało.
Kolega Janusz Ciołek zwrócił uwagę iż wówczas w 1985 roku było nas 173, dziś na zjazd przybyło 69, wspominał zmarłych nauczycieli i kolegę, a ich pamięć uczciliśmy minutą ciszy.
Odeszli od nas:

 • Władysław Seremet
 • Józef Hawryło
 • Stefan Hamkało
 • Teresa Żeliszczak
 • Jadwiga Mielniczek
 • Krzysztof Mielniczek
 • Alicja Romankiewicz
 • Janusz Nowacki
 • Marian Solarz
 • Janina Pietrasiewicz
 • Irena Koczyrkiewicz
 • Zofia Krogulecka
 • Jan Mrozowicz
 • Mieczysław Kowalik
 • kolega Marek Hołowaty.

Następnie koleżanka Dorota Szewczyk opisała zgromadzonym jak przez te 30 lat zmieniała się nasza szkoła, jaka jest piękna, nowoczesna, ale dbająca też o tradycję. Podkreśliła, że będąc w klasie maturalnej uczestniczyliśmy w obchodach STULECIA SZKOŁY!
Słowa Janusza i Doroty wprawiły nas wszystkich we wspaniałą atmosferę, poczuliśmy klimat dawnych lat – najpiękniejszych przyjaźni, pierwszych niewinnych miłości, ważnych życiowych wyborów.
Jesteśmy tutaj po to, by nasz ślad i Naszą Szkołę ocalić od zapomnienia. Uroczystości jubileuszowe pamięć tę utrwalają i przekazują w przyszłość, bo zjazdy są przecież spotkaniem między dawnymi, a nowymi laty, są więc wartością samą w sobie, mówiła Dorota.
Nadszedł czas na zwiedzanie szkoły i wreszcie tak oczekiwane spotkania w klasach z wychowawcami. Wspomnienia, dawne historie, anegdoty – to wszystko łączy, nie tylko bawi, lecz buduje też czułe relacje.

Kochani!
Dziękujmy naszym Profesorom, że odpowiedzieli na nasze zaproszenie, że byli z nami, bo to oni w dużej mierze nas ukształtowali, dzięki nim jesteśmy, kim jesteśmy. Dziękujmy też sobie nawzajem, że w gąszczu obowiązków i niejednokrotnie zakrętów życia, znaleźliśmy czas i energię na wspólne przeżywanie nie tylko przeszłości, ale też radości dzisiejszego dnia i sprawienie, że dziś jutro będzie warte wspomnień.
Ogromne słowa podziękowania dla Komitetu Organizacyjnego, w szczególności dla Dorotki i Janusza. I nie czekajmy z następnym spotkaniem długo, bo… upływa szybko życie…

Pozdrawiam z całego serca i jeszcze raz dziękuję, że są takie osoby, jak Wy.

Katarzyna (Rejterowska) Trynkiewicz

Dodaj komentarz