Klasa społeczno – prawna w Krakowie

2 – 3 czerwca tego roku byliśmy w Krakowie. Podczas wyjazdu zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, które są wizytówką tego Miasta Królów. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od Collegium Maius, najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego, a zakończyliśmy na Wawelu.  Komnaty Królewskie,  Dzwon Zygmunta  i  Katedra, w której znajdują się Groby Królewskie  nieodmiennie, od wieków  robią duże wrażenie na kolejnych pokoleniach Polaków. 

Cieszymy się, że znaleźli dla nas czas znani już na polu naukowym absolwenci naszego liceum. Wraz z dominikaninem o. dr. Tomaszem Gałuszką – znanym mediewistą z UP im. Jana Pawła II – odkrywaliśmy tajemnice płyt nagrobnych, rodzaje średniowiecznego pisma, niezwykłe obrazy oraz witraże i  zrozumieliśmy, czym jest pasja naukowa, którą można się łatwo zarazić.

Pani dr Katarzyna Kuras z Instytutu Historii UJ, również absolwentka naszej szkołyJ prezentowała możliwości pracy badawczej, podejmowanej przez humanistów. Zaprosiła nas na spotkanie z dr. hab. Januszem Pezdą w Bibliotece Czartoryskich. Zobaczyliśmy  zbiór najciekawszych dokumentów znajdujących się w tamtejszym archiwum. Autografy Mikołaja Kopernika, Napoleona Bonaparte, Tadeusza Kościuszki, Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza czy dokument lokacyjny Krakowa z 1257 roku? Źródła dotyczące historii XIX – wiecznego Jarosławia czy Przeworska? Co może zrobić na nas większe wrażenie? Może wpis do pamiętnika autorstwa Fryderyka Chopina uzupełniony nutami? Naukowiec w białych rękawiczkach, z pasją i uśmiechem, swobodnie opowiadający o skarbach biblioteki i archiwum na długo zostanie w naszej pamięci. Bardzo dziękujemy.

Dr Katarzyna Kuras oprowadziła nas po Instytucie Historii, zwiedziliśmy tam aulę i wieżę widokową. Znamy już dzieje tego budynku, a tajniki studiowania odkryli przed nami studenci z koła naukowego historyków Artur Gajewski – także nasz absolwent i Wojciech Micygała. W Collegium Novum – powrót do 1939r. – sala 56 – miejsce aresztowania przez Niemców profesorów krakowskich w ramach znanej dotąd tylko z podręczników akcji Sonderaktion Krakau. Bardzo dziękujemy. Obiecujemy przyszłym pokoleniom naszej szkoły podobną troskę, gdy już będziemy znanymi naukowcami.

Pożegnaliśmy Kraków odwiedzając Muzeum pod płytą Rynku z średniowiecznymi eksponatami i nowoczesną formą ich prezentacji. Zważeni i zmierzeni według średniowiecznych miar udaliśmy się do autokaru i wróciliśmy do domu. Wracamy do szkoły mając ciągle w pamięci Hejnał Mariacki i głos naszego  przewodnika zafascynowanego Stanisławem Wyspiańskim, który… ale to już kolejna historia. Zapraszamy do Sali nr 15   – opowiemy więcej!

Aleksandra Drabik i Dominika Koba

Dodaj komentarz