Dzień Kopernikański

26 marca, pierwszy raz w historii naszej szkoły świętowany był Dzień Kopernikański. Obchody tego święta zostały połączone z rozdaniem stypendiów najzdolniejszym uczniom naszej szkoły. Z tej okazji w mury szkoły wstąpili byli profesorowie a także dumni rodzice stypendystów.

Chwilę po przekroczeniu na tarczach zegarów godziny dwunastej, społeczność naszej szkoły zebrała się by uczestniczyć w tym wydarzeniu. Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego odśpiewania hymnu polskiego.

Następnie wyłoniono zwycięzców konkursu o Mikołaju Koperniku, którzy przygotowali (zaprezentowaną chwilę później) prezentację o naszym patronie. Rozdane były także nagrody dla zwycięzców, bowiem wygrali uczniowie klasy 1H.

Najważniejszym jednak elementem całego święta wydawało się być zapoznanie społeczności uczniowskiej z biografią śp. Kazimierza Michalskiego, fundatora stypendiów. Po wysłuchaniu krótkiego referatu na temat tej osobistości, obejrzeliśmy film dokumentalny opisujący jego życie. Film ten zawierał również wywiad ze znanym historykiem Normanem Davisem.

Dyrektor, Zbigniew Tabor, podczas swojej przemowy wspominał spotkania ze znamienitym człowiekiem, jakim był wspomniany wcześniej fundator nagrody. Kazimierz Michalski będąc z wizytą w I Liceum im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu powiedział: „Pamiętam swoją klasę, pamiętam nazwiska wszystkich nauczycieli, mogę pokazać gdzie siedziałem. Maturę pisałem o wojnach szwedzkich”. Niby nic zaskakującego, ale należy zaznaczyć, że w chwili wypowiadania tych słów pan Kazimierz miał 102 lata, a maturę pisał w roku 1928. Pamięć, która została mu przypisana była więc zdumiewająca.

Dalszą cześć uroczystości stanowiło rozdanie stypendiów wypłaconych z Funduszu Kazimierza Michalskiego. Szczęśliwie długą listę stypendystów odczytywał prof. Jakub Duda, natomiast gratulacje i wyrazy uznania składali dyrektor Zbigniew Tabor, pani Iwona Lenar- Przewodnicząca Rady Rodziców, a także prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I LO, prof. Andrzej Bajan. Później społeczność szkolna udała się na szczególną mszę świętą do kościoła pw. Królowej Polski.

Katarzyna Motyka

 

 

Dodaj komentarz