Prawo dla każdego – warsztaty z Pawłem Blajerem

Mienie i obrót nim, miejsce zamieszkania i kłopoty z nim związane, podpis oraz jego waga, zawieranie umowy, nabywanie i zbywanie, przedsiębiorstwo i jego składowe – to tylko niektóre z zagadnień, które poruszyliśmy w sobotę 7 marca br. na warsztatach dla uczniów wybierających do matury na poziomie rozszerzonym wiedzę o społeczeństwie. Znany dziennikarz z wykształceniem ekonomicznym i prawniczym – Paweł Blajer – przytaczał zabawne przykłady, dzięki którym Kodeks Cywilny stawał się przystępny dla każdego z nas. Humoru nie brakowało.

Było to spotkanie z człowiekiem, któremu prawo i ekonomia nie spędzają snu z powiek – w przeciwieństwie do większości z nas, dziennikarzem znanym m.in. ze stacji TVN24 i TVN 24 BiŚ, prowadzącym autorski program „Biznes dla ludzi”, w którym w ciekawy sposób odsłania tajemnice biurokracji i administracji przed zainteresowanymi widzami. Prowadzi także zajęcia z prawa na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. 

Dziennikarz, podczas czterogodzinnych warsztatów, wprowadził przybyłych na spotkanie w treść Kodeksu Cywilnego i pokazał namiastkę tego, jak wyglądają ćwiczenia na studiach prawniczych. Nie sądziliśmy, że trudne zagadnienia prawne można podać w tak ciekawy sposób. Przedstawił nam, m.in. interesujące przypadki z wokand sądowych. Nie był to jednak monolog, którego uczestnicy biernie by słuchali – mieliśmy możliwość aktywnego ćwiczenia, ciągle zmotywowani do rozszyfrowywania artykułów Kodeksu Cywilnego. Zostaliśmy uświadomieni, że aby obrać drogę kariery związaną z prawem, nie trzeba przywiązywać nadmiernej wagi do istniejących, tradycyjnych aplikacji; nie są one to jedyną drogą dla absolwentów prawa. Ważne jest abyśmy robili to, czym się interesujemy z pasją i dawali z siebie 100% energii – przekonywał Paweł Blajer.

Jeśli chodzi o prawo to, jak powszechnie wiadomo, jego nieznajomość szkodzi, spotkanie było zatem pożyteczne nie tylko dla osób zainteresowanych studiami prawniczymi. Na warsztaty przybyło wielu uczniów, którzy Kodeks Cywilny będą już zawsze kojarzyć z miłą atmosferą spotkania i wyjątkową osobowością zaproszonego gościa.

Warto pamiętać, że to dzięki programowi klas o specjalizacji prawnej, zakładającym cykliczne spotkania z praktykami prawa, zdobyliśmy kolejne, cenne doświadczenie, a jak napisał Antoine de Saint-Exupéry „Doświadczenie rodzi prawa, nigdy znajomość praw nie poprzedza doświadczenia”. Tak było i w tym przypadku.

Klaudia Klisowska, kl II e

Dodaj komentarz