” A nadzieja znów wstąpi w nas… ” – czyli święta Bożego Narodzenia w Koperniku

Za oknem zaczyna prószyć śnieg, na domach i ulicach pojawiają się ozdoby świąteczne, a w radiu tradycyjnie słychać „Last Christmas” i kolędy. 19 grudnia w naszej szkole od samego rana czuć zapach barszczu, mandarynek i ciepłej, przyjaznej atmosfery. Każdy mijając się na korytarzu obdarza miłym i pogodnym uśmiechem. Zaraz po wigiliach klasowych można usłyszeć kolędników chodzących z klasy do klasy śpiewających pastorałki, grających na gitarach, poprzebieranych i składających życzenia. W tym roku druhem świąt była pierwsza klasa dziennikarska. Dołączali się do niej również uczniowie z innych klas, by nieść Dobrą Nowinę.

Następnie nadszedł czas na chwilę refleksji i rozmyślań. Na apelu przedświątecznym dyrektor Zbigniew Tabor, złożył wszystkim serdeczne życzenia, jak również przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Bartosz Terebecki, a także nasz katecheta Ks. Bartłomiej Zakrzewski, który przygotował w tym roku dosyć nietypowe jasełka. Dotyczyły one czasów dzisiejszych. Całość rozpoczęła się melancholijną muzyką, wprowadzając zebranych w świąteczny nastrój. Narratorzy zapoznali widzów z tematem inscenizacji, następnie na scenę wtargnęły diabły obmyślający plan, dzięki któremu udałoby im się zniszczyć tegoroczne święta. Rozpoczęła się wojna między niebem a piekłem. Anioły za wszelką cenę starały się naprawiać szkody, które zdążyły zrobić diabły, namawiając ludzi do złego i wmawiając dzieciom, że święta to jedynie zabawki i choinka, a nie narodziny Pana Jezusa i świętowanie tego wydarzenia wspólnie z rodziną. Dzięki szybkiej interwencji Nieba, dobro zwyciężyło nad złem. Na twarzach uczniów i nauczycieli można było zobaczyć wymalowane rozbawienie, ale również zainteresowanie. Na pewno każdy postawił sobie pytanie, czy obchodzi święta w tradycyjny, jak na katolika przystało sposób? A może raczej „pozwala” takim diabłom wkraść się za piec swego domostwa, serca i rodziny? Przedstawienie zakończyło się gromkimi brawami.

Pod koniec apelu Samorząd Uczniowski wręczył Gronu Pedagogicznemu i Obsłudze Szkoły upominki świąteczne. Wszyscy mogli podzielić się razem opłatkiem i zaśpiewać wspólnie kolędy. Tak świętowaliśmy Narodzenie Bożego Syna w Koperniku…

 

Dodaj komentarz