Wizyta prof. nadzw. dr. hab. Marka Tchórzewskiego

W środę 5 listopada klasy biologiczno-chemiczne miały przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z prof. nadzw. dr. hab. Markiem Tchórzewskim.

Ten niezwykle utalentowany naukowiec tuż przed rozpoczęciem studiów miał jasno określony cel w życiu, co zapewne wzbudziło podziw wielu uczniów naszej szkoły. Już w 1995 roku, czyli 5 lat po otrzymaniu tytułu magistra, uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie w Kioto, w Japonii.

Jego szybka i błyskotliwa kariera pozwoliła mu na objęcie stanowiska profesora nadzwyczajnego UMCS w Lublinie w 2010 roku, a dwa lata później- Kierownika Zakładu Biologii Molekularnej. Za dokonania jego zespołu naukowców Instytutu Mikrobiologii i Biotechnologii, które stanowiły przełom w badaniach nad szczepionką przeciwko malarii, zdobył III miejsce w konkursie National Geographic Traveler „Travelery 2011” w kategorii odkrycie naukowe roku.

Podczas spotkania przybliżył uczniom naszego liceum świat nanobiotechnologii. W ciekawy i zabawny sposób podzielił się wynikami badań naukowych dotyczących m.in. mechanizmu tłumaczenia informacji genetycznej zapisanej językiem nukleotydów na język aminokwasów, ze szczególnym uwzględnieniem roli rybosomu- podstawowego elementu maszynerii translacyjnej. Zaprezentował również sposoby badania związków organicznych, tłumaczył zasadę działania mikroskopu fluorescencyjnego i istotę mikroskopii konfokalnej.

„Kiedy zajmujecie się biotechnologią nie jesteście już obywatelami Jarosławia, obywatelami Polski- świat stoi przed wami otworem. (…) Bardzo dobry student biologii molekularnej nie poszukuje pracy. (…) Wykształceni studenci biotechnologii są potrzebni na całym świecie.”- tak mówił podczas wystąpienia, w trakcie którego często podkreślał, że robi to co kocha. Zachęcał również młodzież do studiowania w kierunkach biochemii, biotechnologii i nanobiotechnologii. Zaznaczał, iż są to studia przyszłościowe pozwalające na uzyskanie uniwersalnej wiedzy leżącej
u podstaw wielu innych, ważnych dziedzin nauki.

Warto zaznaczyć, że to spotkanie stanowiło dla naszego gościa nie lada wyzwanie, ponieważ pracował z dwiema różnymi grupami klas biologicznych, a każda z prezentacji trwała około
2 godzin. Za wspaniały wykład, za włożony trud i wysiłek serdecznie Panu dziękujemy.

Klaudia Baran

Dodaj komentarz