Uczniowska wymiana polsko-niemiecka rewizyta

Wymiana polsko-niemiecka już po raz dziesiąty!

Deutsch – polnischer Jugendaustausch zum zehnten Mal!

Jarosław 04.10 – 11.10.2014

Jubileuszową, dziesiątą już wizytę gości z Niemiec, poprzedziły długie tygodnie przygotowań i to zarówno ze strony uczniów i ich rodziców, jak i ze strony opiekunów i organizatorów wymiany, nauczycieli j. niemieckiego Violetty Kamińskiej i Romana Ślusarza. Nasi goście z Landshut- 15 uczniów w towarzystwie dwóch nauczycieli z Gimnazjum im. Hansa Carossy Britty Winter i Haralda Neumanna przyjechali 4 października 2014 roku. Ich podróż do Jarosławia poprzedził ich dwudniowy pobyt w Krakowie. Pełni pozytywnych wrażeń nasi goście zostali powitani na dworcu PKP w Jarosławiu w porze obiadowej.

Jak zwykle dwa pierwsze dni spędzili niemieccy goście pod opieką swoich gospodarzy, biorąc udział w licznych wycieczkach po okolicy . W poniedziałek program rozpoczął się wizytą w naszym „Koperniku”. Tam w szkolnej auli powitał gości dyrektor szkoły pan mgr Zbigniew Tabor. Następnie odbył się trwający półtorej godziny program słowno–muzyczny pod tytułem „Das Fest der deutschen Sprache”, przygotowany przez nauczycielkę j. niemieckiego Violettę Kamińską oraz 27 uczniów z „Kopernika”. Program spotkał się z dużą życzliwością i ciepłym przyjęciem ze strony naszych niemieckich gości, którzy szczerze wyrazili swój podziw dla talentów artystycznych naszych uczniów. Po krótkiej wizycie gości u pana dyrektora, oprowadził on nauczycieli niemieckich po szkole, gdzie mieli okazję zobaczyć nowe, dobrze wyposażone pracownie: biologiczną, chemiczną, informatyczną, języków obcych oraz salę gimnastyczną. W samo południe o godz. 12.00 nasi niemieccy goście zwiedzili Muzeum w Jarosławiu, a zaraz potem udali się na spacer po naszej starówce. Goście z Landshut zwiedzili w towarzystwie polskich nauczyciele j. niemieckiego i polskich uczniów najważniejsze zabytki Jarosławia. Dwa następne dni należały do najatrakcyjniejszych w całym programie. W planie była dwudniowa wycieczka do Perły Polskich Wód – Krynicy i Szczawnicy. Niewątpliwą atrakcją był spływ Dunajcem . Mogliśmy nacieszyć się malowniczymi krajobrazami polskich gór, oraz piękną jesienną pogodą w myśl przysłowia niemieckiego „Wenn die Engel reisen, freut sich der Himmel” („Gdy Anioły podróżują, cieszy się niebo”). W dniu następnym zwiedziliśmy muzeum wybitnego malarza prymitywnego Nikifora z Krynicy oraz po pieszej 6-cio kilometrowej wędrówce, niebywałą atrakcją był wyjazd kolejką gondolową na Jaworzynę. Pełni wrażeń o godzinie 20 zawitaliśmy do Jarosławia. Następnego dnia, po tym jak uczniowie uczestniczyli w lekcjach, zwiedziliśmy Jarosławską Fabrykę Pieczywa Cukierniczego „Mandelez”. Tam mogliśmy przyglądać się produkcji ciasteczek, a następnie degustować gotowe wyroby fabryki, a nawet zostaliśmy obdarowani słodkościami do domu. W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania dyrekcji fabryki za możliwość wizyty w zakładzie. Po południu niemieccy i polscy uczniowie wzięli udział w rozgrywkach sportowych, zorganizowanych na naszej szkolnej sali gimnastycznej, tym razem dziękujemy naszej koleżance Magdalenie Szewczyk , za pomoc w organizacji tego popołudnia. W przedostatnim dniu, wizyty, nasi goście wraz ze swoimi opiekunami po raz kolejny uczestniczyli w szkolnych zajęciach, a wieczorem zagościliśmy do restauracji „Kresowy Dwór” w okolicy Radymna, gdzie nastąpiło pożegnanie niemieckich gości w towarzystwie nie tylko polskich nauczycieli, ale i polskich rodzin, goszczących uczniów. Spotkanie przeciągnęło się do późnych godzin wieczornych przy smacznym poczęstunku i w miłej atmosferze. W sobotnie przedpołudnie pożegnaliśmy naszych zachodnich sąsiadów na dworcu w Jarosławiu. Nie obyło się bez emocji i łez, zresztą jak zwykle, bo nie sposób zapomnieć całego tygodnia pełnego wrażeń i serdecznego przyjęcia gości przez Polaków, oraz naszej gościnności. Nasi goście otrzymali od nas drobny upominek w postaci kalendarza na rok 2015 ozdobionego satyrycznymi rysunkami o tematyce jarosławskiej, naszego miejscowego artysty plastyka, pana Ireneusza Janickiego. Chcielibyśmy w tym miejscu również wspomnieć, że uczniowska wymiana polsko-niemiecka była współfinansowana prze Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, organizację mającą siedzibę w Warszawie oraz rodziców naszych uczniów. Wszystkim, którzy przyczynili się finansowo i merytorycznie do tego przedsięwzięcia składamy serdeczne podziękowania i mamy nadzieje na dalszą owocną współpracę. Następne spotkanie polsko-niemieckie już wkrótce – za dwa lata!!!

Organizatorzy wymiany: Violetta Kamińska i Roman Ślusarz- nauczyciele j. niemieckiego w I LO im. M. Kopernika w Jarosławiu.

 Dodaj komentarz