„Wszyscy śmiejemy się w tym samym języku”, czyli wizyta młodzieży z Izraela w Jarosławiu

Wydawać by sie mogło, że ludzie są zupełnie różni, a bariera kulturowo -językowa stanowi przeszkodę nie do pokonania. Nic bardziej mylnego! Wydarzenia ostatnich dni dowodzą, że wystarczy trochę dobrych chęci, pozytywne nastawienie i uśmiech na twarzy, a wszystkie kultury świata otwierają przed nami swoje tajemnice. Dobrze, może nie od razu tajemnice, ale na pewno stają się łatwiejsze do poznania i zaakceptowania. Przecież nie ma nic bardziej fascynującego niż nieznane, dlatego przyciągają nas inni ludzie.

W dniach 17 i 18 września uczniowie naszego liceum mieli okazję poznać kulturę izraelską z trochę innej strony. Wszystko za sprawą wizyty młodzieży z Izraela w Jarosławiu… i w naszej szkole…

Dzień pierwszy

Pierwszego dnia spotkania, uczniowie po zakończonych zajęciach, pod opieką nauczycieli naszej szkoły: Jacka Sało, Macieja Wesołowskiego, Pawła Szymskiego, Roberta Gieca i Izabeli Cukierdy z niecierpliwością czekali na gości. Nasze spotkanie rozpoczęło się od krótkiego przywitania przybyłych i koncertu uczennicy kl.III e  Aldony Mikoś, która śpiewając, wywołała zachwyt na twarzach całej publiczności. Dowodzi to, że muzyka jest językiem, który łączy nas wszystkich i trafia w nasze dusze tak samo, niezależnie od pochodzenia. Kolejny punkt programu miał na celu zbliżyć do siebie uczniów z różnych krajów. Wszyscy, niezależnie od narodowości czy przekonań usiedli razem w kręgu i zaczęli rozmawiać na różne tematy. Jedni zaczynali bardzo spokojnie, rozmawiając o pogodzie i zainteresowaniach, inni rzucali się od razu na głęboką wodę, poruszając tematy polityczne i naukowe. Jest to kolejny przykład udowadniający, że wszyscy tak samo martwimy się o naszą przyszłość. Całość zakończyła sie spontaniczną dyskoteką, co wspaniale ilustruje tezę, że taniec łagodzi obyczaje…

Dzień drugi

Kolejny dzień spotkania rozpoczął się około godziny dziewiątej. Punktem zbiorowym był budynek obecnego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych, udostępniony do zwiedzania dzięki uprzejmości Pana Dyrektora Jacka Tracza, w którym przed II wojną mieściła się synagoga. Tam polska młodzież z zaciekawieniem wysłuchała wystąpienia opiekuna młodzieży z Izraela Pana Dawida Behrmana o historii izraelskiej religii, poznała znaczenie symboli kulturowych a ostatecznie wzbogaciła swoją wiedzę na temat tej religii, słuchając śpiewów i modlitw rówieśników. Po tym wykładzie jeszcze bardziej wzrósł apetyt młodzieży na poznawanie nowych rzeczy. Na szczęście mieli na to wiele czasu, ponieważ chwilę potem wszyscy, podzieleni na małe grupki, wyruszyli w stronę Rynku, aby tam spędzić razem kilkadziesiąt minut. Bardzo szybko minął czas na rozmowach i zwiedzaniu. Nie ma żadnych wątpliwości, że z trudem przyszło sie wszystkim rozstać. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć i wymianie adresów mailowych trochę smutni (bo tak szybko upłynął czas!!!), nastrojeni refleksyjnie, choć bogatsi o nowe doświadczenia, wrócili do szkoły.

Ale nie martwcie się, wszyscy znajdą się na facebook’u. Dzięki Bogu za Internet i różnorodność kulturową na świecie! 🙂

Dodaj komentarz