W cieniu Inkwizycji

23 maja br. w naszej szkole uczniowie klas drugich (humanistycznej, językowej i dziennikarskiej ) uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii, gdyż w świat średniowiecznej rzeczywistości poprowadził uczniów nie kto inny, jak spadkobierca dominikańskich inkwizytorów – ojciec doktor Tomasz Gałuszka. Ponad dwugodzinny wykład przeniósł uczestników do XIII i XIV wieku, kiedy:

„Europa cała

Była gotyckim kościołem.

Wiara kolumny związała,

Gmach niebo roztrącał czołem…

Drżącym od starości głosem

Starzec pochylony laty

Trząsł dumnych mocarzy losem…”

Ojciec Tomasz w jasny sposób pokazał jaka jest różnica między człowiekiem średniowiecza utożsamiającym się ze wspólnotą religijno – terytorialną, a indywidualizmem współczesnych ludzi. Starał się nam wytłumaczyć jaką rolę w życiu, zarówno zwykłych prostych ludzi, jak i książąt czy cesarzy odgrywała wiara, jak rozumiano pojęcie grzechu i pokuty. A wszystko po to, by dojść do zasadniczego tematu naszych zajęć – czyli działalności świętej inkwizycji. Ta instytucja „cieszy się” raczej czarną legendą i postrzegana jest jako krwawe narzędzie do walki z herezją. Jak przystało na prawdziwego kaznodzieję i członka zakonu, który tworzył ten trybunał śledczo-sądowy, ojciec Tomasz okazał się godnym następcą papieskich inkwizytorów. Dlaczego? Bo używając słowa jako miecza w lekki, zabawny sposób starał się nas przekonać, że stosy, tortury, lochy z łańcuchami wcale nie były dziełem świętej inkwizycji. Czy nas przekonał? Nie wiem, bo zabrakło nam czasu na dyskusję, niestety ojciec Tomasz musiał wracać do Krakowa, ale obiecał, że w przyszłym roku szkolnym odwiedzi nas ponownie. Kim jest ojciec Tomasz i skąd pomysł na taką lekcję?

Zdradzimy parę faktów z jego życia ( w sumie bardzo jeszcze krótkiego). Ojciec Tomasz Gałuszka jest absolwentem naszego liceum, które ukończył w roku 1997. Dalszą naukę rozpoczął już jako dominikanin. Ponieważ pasją ojca Tomasza była historia, to jej poświęcił swoje studia. W roku 2009 obronił pracę doktorską pt. „Tomasza z Akwinu „Lectura super Matheum (Prologus Capitula I-II), Obecnie jest dyrektorem Dominikańskiego Instytutu Historycznego, wykładowcą Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i najmłodszym członkiem i zarazem sekretarzem naukowym sekcji polskiej Międzynarodowej Komisji Historii i Studiów nad Chrześcijaństwem (CIHEC) przy Polskiej Akademii Umiejętności – szacownej instytucji skupiającej elitę ludzi nauki. Zainteresowania naukowe ojca Tomasza to głównie działalność Świętej Inkwizycji i nowe ruchy religijne w średniowieczu, papiestwo i zakony mendykanckie, paleografia łacińska i kodykologia.

Od wielu lat uczniowie naszej szkoły utrzymują kontakt z ojcem Tomaszem. Podczas wycieczek do Krakowa spotykamy się w jego dominikańskim domu – klasztorze, po którym z radością nas oprowadza zabawiając anegdotkami z jego historii oraz pokazując miejsca i skarby niedostępne dla innych śmiertelników. Wielokrotnie przez nas zapraszany do odwiedzenia swojej Alma Mater, w tym roku spełnił nasze marzenia.

Spotkanie z ojcem Tomaszem przyniosło nam nową wiedzę ale było dobrą zabawą, gdyż młody dominikanin pokazał nam, że o trudnych i poważnych tematach można mówić w sposób lekki i przystępny dla każdego. Na tym wykładzie nie można się było nudzić.

 

x

 

 

Dodaj komentarz