Sztafeta pokoleń

17 maja 2014r. w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W 60 rocznicę opuszczenia murów liceum spotkali się Absolwenci – rocznik maturalny 1954. Po uroczystej Mszy Świętej zostali serdecznie powitani w auli I LO przez Pana Dyrektora Zbigniewa Tabora, który podkreślił wyjątkowość tego spotkania. Wyraził radość z obecności dawnych i obecnych uczniów, reprezentantów  długiej sztafety pokoleń wychowanków naszego liceum.

W kolejnej części spotkania wybrani uczniowie klas IIe i IIc zaprosili gości do obejrzenia programu artystycznego, przygotowanego specjalnie dla nich, zgodnie z mottem autorstwa Marcela Prousta, który pisał: „ Przeszłość jest zamknięta w miejscach i przedmiotach, a gdy znajdziemy się tam, gdy je odnajdziemy, oswobodzone wspomnienia zwyciężają czas i wracają, aby żyć z nami.” Młodzi artyści starali podkreślić wyjątkowość uroczystości, przywołać ducha dawnych szkolnych lat i dostarczyć swym poprzednikom wielu radości i wzruszeń. Wiersze, piosenki i  wspomnienia wprowadziły zebranych w nostalgiczny nastrój i zostały nagrodzone gorącymi brawami.

Było to wydarzenie ważne i wzruszające, zarówno dla tych starszych, jak i młodszych uczniów naszej szkoły. Łączność pokoleń w poetycki sposób wyraził Julian Tuwim w deklamowanym podczas programu wierszu „Nauka”:

Nauczali mnie nieskończoności.

W innym zaś – "kanały na księżycu".

2piR i H2S04, Azot, wodór, zmiany atmosfery.

Traci tyle, ile… etcetera.

Tumanili nauką daremną.

Muszą chodzić do góry nogami.

Ja… wymawiam się, mnie boli głowa…

Jak na drugi rok w tej samej klasie.

2014 05 17 Spotkanie 60 lat po Maturze from TwojaTV on Vimeo.

Dodaj komentarz