„Życie jak na bombie…” – wizyta jarosławskich Amazonek

Piękne i promienne. Takie właśnie są  jarosławskie Amazonki, które odwiedziły naszą szkołę w dniu 26 maja. Dzień Matki to niezwykłe  święto i to o kobietach powinniśmy tego dnia szczególnie pamiętać.

Spotkanie rozpoczęliśmy od piosenki Anny Jantar „Nie wierz mi, nie ufaj mi” w wykonaniu naszej uczennicy Aldony Mikoś. Utwór był wstępem do rozmów o problemach, które przybliżyły nam panie Marta Zadorożna  wraz z Danutą Banach.

Tak w piosence jak i w życiu, przechodzimy przez różne rozstania, miłosne lub te spowodowane chorobą.  Zdecydowanie żadne z nich nie jest przyjemne.

Jak się okazało, nawet o chorobie da się mówić z uśmiechem na ustach. „Gdyby nie rak, nie poznałabym tylu cudownych kobiet!” Jak twierdzi pani Marta, temat raka nie jest już tematem tabu.

Kiedyś kobiety wstydziły się przyznać do choroby czy do tego, że przeszły amputację piersi. Pani Marta mówi o tym otwarcie i nie wstydzi się tego. Rak to choroba jak każda inna i trzeba ją pokonać. Choć  sama przyznaje, że nie było łatwo. Przez pół roku po amputacji piersi, nie chciała patrzeć w lustro a kolejne pięć lat żyła „jak na bombie” obawiając się przerzutów. Dziś jednak wie, że miała wiele szczęścia i cieszy się każdym dniem. Mówi – „wszystko ma jakiś cel w życiu, Bóg dał mi jeszcze czas".

Badania są niezwykle ważne, ponieważ rak to wyjątkowo „wredna” choroba. Żyjesz pełnią życia, gdy nagle dowiadujesz się, że ta mała zaraza „zżarła” cię od środka. Wielu uważa, że to nie jego problem. Że innym się udało to i jemu się uda. Niestety, ta  droga prowadzi donikąd  – pouczała nas pani Zadorożna. Wiek nie jest ściśle określony, rak może dopaść każdego. Znane są również przypadki raka sutka u panów. Jednak nie musimy się bać. Wystarczy unikać
tzw. czynników ryzyka. Przede wszystkim należy chodzić na cykliczne badania. W razie choroby, warto pamiętać o Klubie „Amazonek”, które darzą się wzajemnym wsparciem. Wszelkie dane kontaktowe można znaleźć  w Gimnazjum nr  1
w Jarosławiu.

Niezmiernie ważna jest profilaktyka, bo „wcześnie wykryty rak jest w 100% uleczalny”,  powtarzała nam pani Marta kilkakrotnie.

Dlatego drogie kobiety – badajmy się! Namawiajmy do badań również nasze mamy, babcie, ciocie i sąsiadki. Idealną okazją do realizacji nowego postanowienia jest impreza organizowana przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu wraz
z Amazonkami pod hasłem „
Razem wygramy walkę z rakiem”. Odbędzie się ona 8 czerwca w Tuczempach o godzinie 14. Oprócz darmowego badania przewidziana jest promocja zdrowej żywności oraz maraton nordic walking.

Dziękujemy za ciepłe słowa i przestrogi! Widzimy się już za rok! 

Dodaj komentarz