Nauka się opłaca

Nauka to potęgi klucz – o tym z pewnością wiedzą  uczniowie I LO im. Mikołaja Kopernika. Wielu z nich już teraz postanowiło zadbać o swoją przyszłość. Ich sposobem jest pogłębianie wiedzy, co jest – jak się okazuje – nadal najlepszą metodą na start w dorosłe życie.

Od lat młodzież uczestniczy w rozmaitych olimpiadach, konkursach i zawodach, w których wykazuje się na różnych polach. Dzięki nim uczniowie mogą rozwijać swoje talenty, sprawdzić się w wybranej dziedzinie. Taka wiedza na pewno się przyda, gdy weźmie się pod uwagę, ilu z nich, dzięki wygranym w konkursach i olimpiadach dostało się na prestiżowe kierunki. Dlatego właśnie w szkole organizowane są zajęcia pozalekcyjne, a nauczyciele chętnie wspomagają swoich wychowanków w ich drodze do celu. Należy wspomnieć, że oprócz indeksów na studia, finaliści olimpiad zwolnieni są z egzaminu maturalnego z przedmiotu, którego ona dotyczyła – w zamian  dostają  pełną pulę punktów i to z rozszerzonego poziomu. Widać więc, że nauka się opłaca!

Rok 2013/2014, choć jeszcze się nie skończył, już przyniósł wiele sukcesów.  Możemy pochwalić się finalistką zawodów szczebla centralnego XXXII Olimpiady Języka Łacińskiego – Dominiką Nazar (kl. 3c). Jej opiekunką była pani profesor Magdalena Tkaczyk.  Do etapu okręgowego XL Olimpiady Historycznej z wyróżnieniem zakwalifikował się Tomasz Szawłoga (kl.2d) pod okiem profesora Andrzeja Sarnickiego. Teraz coś z dziedziny ścisłej – finalistką etapu centralnego LXV Olimpiady Matematycznej została Alicja Kida (kl. 3g), której naukę koordynował profesor Krzysztof Wilgucki. W LXIII Olimpiadzie Fizycznej uczestnicy musieli swoje umiejętności wykazać również poprzez napisanie prac badawczych, które zostały bardzo wysoko ocenione przez komisję, byli to – Paweł Pysz, Paweł Walter, Łukasz Socha i Rafał Wątroba – wszyscy z klasy 3h. Wzięli udział w zawodach szczebla okręgowego, ich opiekunem był profesor Zbigniew Piguła. Bez sukcesów nie obeszło się również w dziedzinie „duchowej”. Jolanta Wierzbińska (kl. 1d) pod pieczą ks. Michała Kozaka uzyskała tytuł finalistki Centralnej XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej. Uczennica klasy 2d Gabriela Bury ukierunkowana przez pana profesora Jacka Sało została wyróżniona w III etapie XLIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Biolodzy również się wykazali – w XLIII Olimpiadzie Biologicznej Elżbieta Borlik (kl.3a) otrzymała wyróżnienie w etapie okręgowym, jej opiekunem była pani profesor Halina Polczak. Możemy pochwalić się także finalistą zakwalifikowanym do ostatniego etapu XIII Międzynarodowej Olimpiady Języka Angielskiego – Mikołajem Rejterowskim (opiekun pani profesor Katarzyna Danecka). Paweł Walter (klasa 3h) pod opieką pani profesor Katarzyny Trynkiewicz i Alicja Kida z klasy 3 g pod opieką pana profesora Krzysztofa Wilguckiego  to finaliści Ogólnopolskiej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH” z matematyki. Uczeń klasy 2h Marcin Kozdroń (opiekun pani profesor Katarzyna Trynkiewicz), jako jedyny z powiatu jarosławskiego zakwalifikował się do finału prestiżowego Wojewódzkiego Konkursu im. Franciszka Leji – absolwenta naszej szkoły. Uczniowie chętnie brali udział w innych olimpiadach, zajmując w nich czołowe miejsca, m.in.: z języka francuskiego, chemii i ekologii.

Konkursy w I LO również nie przeszły bez echa. Laureatem Interaktywnego Produktu IT – Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego jest Łukasz Rolewski (kl. 2f). W Podkarpackim Konkursie Chemicznym udział wzięli Katarzyna Stybel – finalistka (kl. 3d) i Paweł Pyrcz (kl. 2a) i to w drugim etapie. Justyna Rokosz (kl. 1b) to laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Józefa Czechowicza. Ponadto o działalności klas dziennikarskich i ich sukcesach napisał ogólnopolski branżowy miesięcznik Press, podkreślając wysoki poziom edukacji i zaangażowanie uczniów, dyrekcji i nauczycieli.

Sport to również mocna strona licealistów ILO. Do naszej szkoły chodzi wicemistrz Polski w łucznictwie Jakub Siwoń z klasy 1h! Dziewczęta także wykazały się swoimi umiejętnościami. Szkolna drużyna piłki ręcznej zajęła I miejsce w Półfinale Wojewódzkim, awansując do Finału Wojewódzkiego, osiągając najlepsze miejsce w powiecie i rejonie. Trzymamy kciuki za dalsze wygrane!  Nauczyciele wychowania fizycznego dbają o rozwijanie talentów uczniów, dzięki temu w bardzo wielu dziedzinach nasi uczniowie zajmują czołowe miejsca między innymi w szachach, lekkiej atletyce, badmintonie, pływaniu, koszykówce, piłce nożnej i siatkowej.

Powyższymi „miejscami na podium” I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika udowadnia, że uczniowie są pełni zapału do pracy, a wszyscy nauczyciele gotowi do pomocy. Jest to przykład dla innych, że wytrwałą pracą można osiągnąć zamierzony cel. Gratulujemy wszystkim sukcesów, życząc powodzenia w przyszłości i mając uzasadnione nadzieje, że w następnych latach będzie równie dobrze, a może jeszcze lepiej.

Małgorzata Jakubas kl. I B

 

Dodaj komentarz