I znów na nieludzkiej ziemi…

25 marca 2014 r. w naszej szkole odbył się finał powiatowego konkursu historycznego dla uczniów szkół gimnazjalnych „Golgota Wschodu. Losy Polaków na nieludzkiej ziemi”.
Konkurs, organizowany od kilku lat, ma na celu zainteresowanie uczniów historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem losów Polaków na Wschodzie po 17 września 1939 oraz wychowanie młodego pokolenia w prawdzie historycznej o tragicznych losach naszego narodu i najnowszej historii Polski.

Do etapu powiatowego zakwalifikowano 12 uczniów, którzy zmierzyli się z tematem tegorocznej edycji: „Od  września 1939 do maja 45 – Polacy w okowach wojny i okupacji”. Po eliminacjach pisemnych przyszedł czas na ustne odpowiedzi osób, które najlepiej napisały test. Uczniowie odpowiadali na pytania z wiedzy wykraczającej poza gimnazjalną  podstawę programową z historii, tym większe jest nasze uznanie dla młodych miłośników wiedzy historycznej. Poziom odpowiedzi był wysoki, nic więc dziwnego, że musiała odbyć się dogrywka o drugie miejsce. Ostatecznie konkurs wygrała Gabriela Mroczka z PG w Wólce Pełkińskiej. Drugie miejsce przypadło Aleksandrze Gołąb z gimnazjum Sióstr Niepokalanek, a trzecie zajęte  Marlenie Fudal, również z Niepokalanek. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uznania i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Jarosławiu. Laureaci i finaliści dodatkowo wynagrodzeni zostali przez Fundację im. Zielińskich, która od lat wspiera nasz projekt. Podziękowania otrzymali nauczyciele, opiekunowie merytoryczni, uczestników konkursu.
Uroczystość naszą uświetniła swoją obecnością pani Bronisława Szulc, autorka książki „Dumka 1940r.” Pani Bronisława opowiedziała wszystkim zgromadzonym w auli naszej szkoły o swoich przeżyciach na nieludzkiej ziemi. W 1940 r. została wraz z mamą i dwuletnią siostrzyczką wywieziona do Kazachstanu, gdzie w tragicznych warunkach spędziła aż 6 lat. Łzy wzruszenia podczas tej niesamowitej prelekcji miała nie tylko sama uczestniczka wydarzeń, która łamiącym się często głosem przywoływała okrutne wspomnienia. Pani Bronisława przyjechała do nas z Wrocławia, aby podczas tej żywej lekcji historii dać świadectwo prawdy i patriotyzmu.
Po wystąpieniu Pani Bronisławy, młodzież klasy 2c i 2f  w artystyczny sposób przedstawiła katorgę zesłańców. Zbudzeni w nocy przez NKWD musieli szybko pakować swoje walizki by wraz z małymi dziećmi pokonać w bydlęcych wagonach tysiące kilometrów. A tam, w bezkresnym  stepie i mrozie przyszło im  zmagać się z głodem, pracą ponad siły, wreszcie chorobami i śmiercią najbliższych. Monika Czarny z klasy 3e jak zwykle pięknie zaśpiewała –  tym razem kołysankę dla wszystkich maleńkich zesłańców, którzy jak siostra Pani Bronisławy, zostali pochowani w tej obcej ziemi.
 Uczniowie przedstawili symboliczną wigilię na Syberii w takt piosenki polskich bardów Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. Nie zabrakło też wspomnienia o rozstrzelanych w Katyniu polskich oficerach. Program wzruszył naszych gości, mamy nadzieję, że podobał się również młodzieży.
A za rok kolejny konkurs i kolejne wzruszenia. Zapraszamy już dziś.

  

 

 

 

 

Dodaj komentarz