Lekcja historii z Prezydentem RP

20 marca bieżącego roku grupa uczniów (80 osób) I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu odwiedziła Pałac Prezydencki w Warszawie.
Braliśmy udział w nietypowej lekcji historii, której temat brzmiał „ Wolność dana czy zadana? Nowoczesny patriotyzm polskiej młodzieży”. W roli nauczyciela wystąpił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Na spotkaniu obecni byli również doradcy prezydenccy Pan Jan Lityński i Pan Henryk Wujec, a w gronie uczestników przedstawiciele władz Powiatu Jarosławskiego – starosta Pan Jerzy Batycki, wicestarosta Pan Józef Szkoła i członek Zarządu Powiatu Jarosławskiego Pani Zofia Karwańska.

Uczniom towarzyszyli opiekunowie – dyrektor I LO Zbigniew Tabor oraz nauczyciele- Danuta Matusz, Elżbieta Łambucka, Zbigniew Piguła, Marek Skałuba, Paweł Szymski.
Uczestnicząca w spotkaniu młodzież, to wyróżniający się uczniowie – zarówno pod względem wysokiej średniej ocen, jak i różnego rodzaju aktywności na rzecz naszej szkoły.
Zaproszenie do Warszawy miało związek z niedoszłą wizytą Prezydenta RP na Podkarpaciu, w czasie której miał otworzyć przejście graniczne w Budomierzu, a później odwiedzić Jarosław i I LO.
Z przyczyn niezależnych od nas wizyta ta nie doszła do skutku,ale Kancelaria Prezydenta o nas nie zapomniała.
Konferencję w Sali Kolumnowej Pałacu prowadziła Pani Anna Godzwon – zastępca dyrektora Biura Prasowego Prezydenta RP.
Pan Prezydent rozpoczął od krótkiego wykładu z najnowszej historii Polski. Skupił się na przełomowym wydarzeniu, jakim były częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989r. ”To było zwycięstwo do sześcianu! Wygrać na ringu politycznym z jedną ręką związaną z tyłu – to jest dopiero nokaut!” – mówił ze swadą.
Zaznaczył jednak, że to był dopiero początek demokracji: „ Będziemy musieli jeszcze wiele problemów rozwiązywać, pracy i wysiłku starczy nie tylko dla mojego pokolenia, ale i dla waszego też” – przekonywał.
Po wprowadzającym wykładzie nastąpiły pytania z naszej strony. Niektórzy musieli przełamywać lekką tremę, ale Prezydent odpowiadał z sympatią i poczuciem humoru.
Jedna z koleżanek zwróciła się z pytaniem: „ Jak powinien wyglądać nowoczesny patriotyzm?”. W odpowiedzi usłyszała, że patriotyzm zależy od wymagań, jakie stawia historia przed kolejnymi pokoleniami Polaków. Kiedyś dominował patriotyzm wyrzeczeń i ofiar, dziś powinien być raczej kojarzony z pracą, nauką, zaangażowaniem w życie społeczne.
Takie rozumienie patriotyzmu nie wyklucza przecież, że młodzi Polacy nie są zdolni do największych ofiar i poświęceń dla Ojczyzny.
Ważne pytanie dotyczyło sytuacji politycznej u naszych ukraińskich sąsiadów. „Chcielibyśmy im zaproponować podobną drogę do demokracji i wolności jaką przeszłą Polska. Dzisiaj, przez pryzmat dramatu Ukrainy, inaczej powinniśmy patrzeć na nasze minione 25 lat..”
Spotkanie trwało ponad godzinę. Pan Prezydent, mimo napiętego kalendarza spotkań, przedłużył je o kilka minut, co pozwoliło nam na zrobienie wielu zdjęć i wręczenie upominków. Jednym z nich była praca uczniów I LO – Artura Gajewskiego i Marcina Podolca wyróżniona II miejscem w trzynastej edycji konkursu „Historia Bliska” zorganizowanego przez Ośrodek KARTA w 2009r. Tytuł pracy brzmi „Rok 1989. Przełom, koniec, początek….?” – co doskonale korespondowało z tematem prezydenckiej lekcji historii.
Po zakończeniu udaliśmy się do części Pałacu zwanej Ogrodem Zimowym i skorzystaliśmy z zaproszenia na obiad. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie sal pałacowych w towarzystwie przewodników.
Około 15.00 udaliśmy się do Sejmu RP na ul. Wiejską. Byliśmy na galerii w czasie obrad plenarnych, a później na wykładzie o historii parlamentaryzmu w Polsce.
Wróciliśmy do Jarosławia późno w nocy, zmęczeni, ale pełni wrażeń i refleksji.

Uczniowie kl. II c – Karolina Pokrywka, Oliwia Lenar, Michał Superson

 

Materiały udostępnione ze strony prezydent.pl

Materiały udostępnione dzięki uprzejmości TVP Polonia

wlhd

fot. Wojciech Grzedzinski
Opisane zdjęcia są własnością oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP
Pozostałe zdjęcia zostały udostępnione dzięki uprzejmości TwojaTV – Jarosławski Portal Informacyjny

Dodaj komentarz