Szkoła bez barier

W dzisiejszych czasach świat stara się zatrzeć granice między osobami niepełnosprawnymi ruchowo, a pełnosprawnymi. Specjalne miejsca parkingowe, wózki elektryczne, podjazdy, windy czy platformy – te wszystkie udogodnienia coraz częściej pojawiają się w budynkach publicznych. Mimo wszystko wiele pozostaje jeszcze do zrobienia. Dlatego tak ważne jest przystosowanie naszej szkoły dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

 

Od zeszłego roku budynek naszej szkoły miał specjalny podjazd oraz toaletę przystosowaną dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Do tego semestru były to jedyne udogodnienia. 19 lutego oficjalnie oddano do użytku windę i platformę, które mają służyć osobom o ograniczonej sprawności ruchowej przemieszczać się między piętrami gmachu szkoły.

W uroczystym otwarciu udział wzięli: uczniowie szkoły, Pan Dyrektor – Zbigniew Tabor, Wicestarosta Jarosławski –  Józef Szkoła, Członek Zarządu Powiatu – Zofia Karwańska oraz Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego – Adam Pióro. Gości przywitał Pan Dyrektor, który podziękował za przybycie i opisał szczegóły inwestycji. W przemówieniu poruszył także temat wykluczenia osób niepełnosprawnych i podkreślił, że nasze Liceum jest jedyną szkołą w Jarosławiu przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. W ramach udogodnień dla osób niepełnosprawnych szkoła została także wyposażona w siłownię, która może posłużyć do zajęć rewalidacyjnych i już cieszy się sporym zainteresowaniem.

Po przemówieniu zgromadzeni obejrzeli film nagrany specjalnie na tę okazję przez uczniów. Produkcja opowiadała o trudnościach, jakie mieli niepełnosprawni przed wprowadzeniem udogodnień. Po projekcji głos zabrał pan Wicestarosta, Józef Szkoła, który dziękował za zaangażowanie władz szkoły w inwestycję i samą ideę udogodnień.

Nasze LO, to kolejny budynek, po którym przemieszczanie się nie sprawia problemu osobom niepełnosprawnym. Niestety takich budynków nadal jest zbyt mało, dlatego powinniśmy wspierać takie i podobne projekty, które zlikwidują problem wykluczenia osób ograniczonych ruchowo. W końcu nikt z nas nie jest pewny swojej przyszłości.

 

Em. Zet. 

 

 

Dodaj komentarz